kompozytor i pianista; ur. 7 lutego 1975, Bydgoszcz. Jest absolwentem wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie (2000), gdzie studiował w klasie Krystyny Moszumańskiej-Nazar. Pracę magisterską pt. Muzyka w filmie dawniej i dziś napisał pod kierunkiem Adama Walacińskiego.
Zdobył Stypendium Twórczego Miasta Krakowa m.in. za twórczość związaną z Krakowem (2000), Stypendium Ministerstwa Kultury "Kultura w Sieci" (2020).
Został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „Muzyka Ogrodowa” pod patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego za utwór Tango na orkiestrę smyczkową, fortepian i instrumenty perkusyjne (2001), nagrodę "Jańcio Wodnik" na 12. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" za muzykę do filmu Pręgi w reż. Magdalena Piekorz (2005), nagrodę na Festiwalu Radia i Telewizji "Dwa Teatry" w Sopocie za muzykę do spektaklu teatru telewizji Szkoła Żon w reż. Jerzego Stuhra (2009), nagrodę "Jańcio Wodnik" na 22. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" za muzykę do filmu Zbliżenia w reż. Magdalena Piekorz (2015), nagrodę "Jańcio Wodnik" na 27. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" za muzykę do filmu Republika dzieci w reż. Jana Jakuba Kolskiego (2022).
Od 1993 współpracuje z kabaretem Piwnica pod Baranami (jest ostatnim artystą wprowadzonym przez Piotra Skrzyneckiego), a od 1997 jest członkiem Rady Artystycznej kabaretu. Jest autorem m.in. muzyki do recitalu autorskiego Z pół deka dencji, czyli wieczór muzyki niedosłownej Adriana Konarskiego (1998, Piwnica pod Baranami) oraz współautorem recitalu Aleksandry Maurer Stóp Paryskich 667 (1995, Piwnica pod Baranami) i Doroty Ślęzak Widziałam jak anioł z nieba spadł (1999, Piwnica pod Baranami). Jego piosenki śpiewali również Janusz Radek, Jacek Wójcicki, Joanna Kulig, Misia Furtak, Iwona Loranc, Hanna Zbyryt, Jarosław Wasik, Tadeusz Kwinta, Agata Klimczak, Rafał Jędrzejczyk i Kamila Pieńkos.
W telewizji zadebiutował piosenką do filmu Tygodnik Powszechny 50 lat (1995) realizowanego przez Pawła Woldana, zaś w teatrze muzyką do spektaklu Strona zakwitających dziewcząt (2000) opartego na prozie Prousta w reż. Igora Gorzkowskiego. W 2004 skomponował muzykę do głośnego filmu Magdaleny Piekorz Pręgi, który był polskim kandydatem do Oscara. W 2010 roku rozpoczął współpracę z hollywoodzkim reżyserem Philippem Morą oraz niemiecką telewizją WDR.
Kompozycje Adriana Konarskiego były prezentowane na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "XI Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich”, na Festiwalu i Seminarium Współczesnej Muzyki Polskiej i Amerykańskiej "Write and Play”, Festiwalu Prawykonań w NOSPR.
Jako muzyk-instrumentalista wielokrotnie brał udział w rejestracjach telewizyjnych i radiowych muzyki poetyckiej i teatralnej. W 2010 roku założył zespół Semi-Invented Trio, który m.in. wykonuje muzykę do filmów niemych.
Od 2007 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
W 2020 roku Prezydent Miasta Krakowa uhonorował Adriana Konarskiego Odznaką" Honoris Gratia".
aktualizacja: 2006 (Małgorzata Kosińska), 2025 (Wiktoria Antonczyk)
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.