kompozytor i pedagog; ur. 20 marca 1939, Biała Podlaska. Studiował kompozycję w klasie Stanisława Wiechowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (dyplom w 1962). W latach 1961-64 uzupełniał w krakowskiej uczelni wykształcenie w zakresie dyrygentury u Witolda Krzemińskiego i Henryka Czyża.
W 1964 otrzymał wyróżnienie za Psalm na 4 rogi, perkusję i orkiestrę smyczkową (1964) na Konkursie Młodych Kompozytorów. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W latach 1967-72 związany był z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gdzie pełnił funkcję kierownika muzycznego. W 1970 rozpoczął współpracę ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. W tym samym okresie nawiązał współpracę z reżyserem i scenarzystą Lechosławem Marszałkiem. W wyniku tej współpracy w Studiu Filmów Rysunkowych powstał jeden z najciekawszych polskich seriali telewizyjnych dla dzieci z kultową postacią pieska Reksia w roli głównej (Zenon Kowalowski jest autorem muzyki do 64 odcinków tego serialu). W następnych latach powstały jeszcze inne seriale z muzyką kompozytora, m.in. Marceli Szpak dziwi się światu, Karrypel kontra Groszki, a także 4-oodcinkowy serial Przy młynie. W 1984 został zrealizowany długometrażowy film Porwanie w Tiutiurlistanie w reż. Franciszka Pytera i Zdzisława Kudły we współautorstwie muzycznym z Tadeuszem Kocybą.
Zenon Kowalowski należy do grona cenionych twórców muzyki teatralnej i filmowej. Jest autorem muzyki do kilkunastu sztuk teatralnych oraz do ponad 150 filmów krótkiego i średniego metrażu. Filmy z jego muzyką prezentowane były na Śląskiej Trybunie Kompozytorów, Śląskich Dniach Muzyki Współczesnej w Katowicach, Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu (na V Biennale w 1981 otrzymał Nagrodę Specjalną za muzykę filmową dla dzieci), Ogólnopolskim Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, Festiwalu Sztuki Filmowej „Celuloid, Człowiek, Cyfra” we Wrocławiu i Katowicach, a za granicą – m.in.: w Berlinie, Cannes, Moskwie, Karlowych Warach i Wenecji.
W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca dzieciom. Pisze dla nich muzykę nie tylko do filmów, ale stworzył także cykl pt. Muzyka dla dzieci.
Od 1980 Zenon Kowalowski związany był z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, gdzie jako wykładowca prowadził zajęcia z instrumentacji, aranżacji muzycznej i kompozycji. W latach 1992-2007 współpracował z Prywatną Szkołą Muzyki Rozrywkowej „Nice Noise” w Katowicach w charakterze wykładowcy przedmiotów teoretycznych.
Otrzymał Złotą Maskę za twórczość muzyczną do sztuk teatralnych (1980) i Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (1998).
Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (od 1972) oraz Związku Kompozytorów Polskich (od 1974).
aktualizacja: 2012 (Zespół POLMIC), 2016, 2024 (Wiktoria Antonczyk)
Kontakt
e-mail:
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.