Przejdź do głównej treści

Koźlik Zbigniew

Koźlik Zbigniew

Nawigacja
  • Wykonawca
akordeonista i pedagog; ur. 31 lipca 1956, Warszawa. Studiował grę na akordeonie pod kierunkiem Jerzego Łukasiewicza w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył w 1980 dyplomem z wyróżnieniem. Od 1980 prowadzi klasę akordeonu w Filii Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Białymstoku, obecnie na stanowisku profesora. Od 1993 jest członkiem Studium Muzyki Nowej Akademii Muzycznej w Warszawie. Wielokrotnie wykładał także podczas międzynarodowych mistrzowskich kursów akordeonowych w Polsce (Białystok), na Słowacji (Bratysława) i Międzynarodowego Kursu dla Kompozytorów w Kazimierzu Dolnym.
Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Klingenthal w Niemczech (1978), Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Muzyka (1971), Państwowej Nagrody Artystycznej im. Stanisława Wyspiańskiego (1987), Nagrody Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii nagrań, za utwór Zbigniewa Bargielskiego Trigonalia na gitarę, akordeon, perkusję i orkiestrę kameralną (1994). Jako pedagog otrzymał również nagrodę na Konkursie Muzyki XX Wieku dla Młodych Wykonawców, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (1999).
Zbigniew Koźlik koncertował w Polsce, Niemczech, Austrii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Francji, Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz na Słowacji m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Białostockiej, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Symfoniczną „Soliści Lwowscy”, Orkiestrą Orfeusz Klubu Muzyki Współczesnej „Malwa” i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, pod batutą takich dyrygentów, jak Wojciech Michniewski, Jerzy Maksymiuk, Daniel Gazon. Od 1995 współtworzy, wraz z Krzysztofem Olczakiem, Classical Accordion Duo. Nagrał sześć płyt kompaktowych, dokonał wielu rejestracji archiwalnych dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Austrii, Niemczech i na Słowacji. Wielokrotnie brał udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, a także w takich festiwalach muzycznych, jak Światowe Dni Muzyki UNESCO w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal „Europejski Miesiąc Kultury” w Krakowie, Forum im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Internationale Studienwoche für Neue Geistliche Musik w Bonn.
Jego repertuar obejmuje dzieła muzyki różnych epok – od baroku do współczesności. Kilkadziesiąt utworów zostało napisanych specjalnie dla niego, m.in. przez Zbigniewa Bargielskiego, Bogusława Schaeffera, Zbigniewa Wiszniewskiego, Stanisława Morytę, Zygmunta Krauzego, Lidię Zielińską, Tadeusza Wieleckiego, Wiesława Rentowskiego, Edwarda Sielickiego.
Zbigniew Koźlik jest autorem prac o polskiej akordeonistyce i literaturze akordeonowej.

aktualizacja: listopad 2007
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry