Przejdź do głównej treści

Kreft Joanna

Kreft Joanna

Nawigacja
  • Wykonawca

skrzypaczka; ur. 31 marca 1989, Gdynia. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6-ciu lat u prof. Barbary Zbrzyskiej w PSM im. Z. Noskowskiego w Gdyni. Skrzypaczka uczyła się także u prof. Marii Langowskiej oraz prof. Krystyny Jureckiej, a od 2006 u prof. Marcina Baranowskiego w OSM im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (klasa skrzypiec prof. dr. hab. Marcina Baranowskiego). Obecnie jest asystentką w macierzystej uczelni. Skrzypaczka rozwija zainteresowanie wykonawstwem historycznym, studiując skrzypce barokowe w klasie Aureliusza Golińskiego w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej.

Joanna Kreft uczestniczyła w lekcjach prowadzonych m.in. przez Nam Yun Kim, Wandę Wiłkomirską, Pamelę Frank (Seiji Ozawa Academy w Szwajcarii), Pierre'a Amoyala, Victora Pikaizena, Riccarda Minasiego, Clive'a Browna. Kształciła się także w grze na fideli w zespołach muzyki dawnej (Euterpe, Erato).

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wykonawczych, m.in. zdobyła I miejsce w I Konkursie Skrzypcowym Polski Północnej w Gdyni (2000), IV nagrodę w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Skrzypcowych w Olsztynie (2001), IV nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu (2003), III nagrodę w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Skrzypcowych w Warszawie (2004), III nagrodę i nagrodę specjalną za utwór K. Lipińskiego na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie (2005), II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini w Legnicy (2007) i II nagrodę na VIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie (2008), V nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (2009), wyróżnienie w VII Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2009). Była finalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Fermo we Włoszech (2004) i Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Kloster Schontal w Niemczech (2007). Zdobyła dwie nagrody specjalne podczas XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 r. oraz Grand Prix Master Class & Music Festival w Pile w 2012.

Jest stypendystką FBB Musica Mundi, Krajowego funduszu na rzecz dzieci i dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdyni. Otrzymała stypendia Młoda Polska i Jutting Stiftung.

Występowała m. in. w Berliner Philharmonie, Victoria Hall w Genewie, Beethoven-Haus w Bonn, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie, Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu, Dworze Artusa w Toruniu, Filharmoniach m.in. Bałtyckiej, Szczecińskiej, Lubelskiej, Kaliskiej, Atmie w Zakopanem, Dworku Chopina w Dusznikach- Zdroju, Zamku i Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Jako solistka występowała m.in. z Münchener Kammerorchester, Concerto Copenhagen pod batutą Larsa Ulrika Mortensena, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal, Hamburger Camerata, Arte dei Suonatori, Aukso pod batutą Marka Mosia, Narodową Orkiestrą Armenii, Orkiestrami Filharmonii Poznańskiej, Zielonogórskiej, Opolskiej, Świętokrzyskiej i Śląskiej.

Współpracowała m.in. z Nabuko Imai, Bartłomiejem Niziołem, Piotrem Pławnerem, Krzysztofem Jabłońskim, Tomaszem Strahlem, Riccardem Minasim, Kai Bumannem, Bruno Cocsetem, Martinem Gesterem, Sirkką Lissą Kaakinen Pilch, Bolette Roed.

Nagrywała m.in. dla Mezzo-TV, Radio Television Suisse – Espace 2 oraz dla Dwójki Polskiego Radia.

Skrzypaczka współtworzy Herbert Piano Trio, którego debiut odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Katowicach.

aktualizacja: 2019 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry