Przejdź do głównej treści

Krzeszowiec Adam

Krzeszowiec Adam

Nawigacja
  • Wykonawca
wiolonczelista; ur. w 1987, Katowice. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończył w klasie wiolonczeli prof. Pawła Głombika w 2011 r. z wyróżnieniem oraz otrzymał nagrodę specjalną Rektora Akademii. Studiował równolegle także w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii pod kierunkiem Fransa Helmersona oraz w Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli pod kierunkiem Gary Hoffmana. Doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich światowej sławy wiolonczelistów, takich jak Heinrich Schiff, Miklos Perenyi, Gustav Rivinius, David Geringas, Pieter Wispelwey. Był stypendystą Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego oraz laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury. Otrzymał również nagrodę fundacji YAMAHA.
Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, m.in. 44. Konkursu Beethovenowskiego w Hradec (Czechy), II Międzynarodowego Konkursu na Wiolonczelę Solo w Katowicach, Międzynarodowego Konkursu „Vibrarte” w Paryżu, Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W.Lutosławskiego w Warszawie. W 2007 r. podczas XIII Konkursu im. P.Czajkowskiego w Moskwie jako drugi Polak w historii, został jego półfinalistą. Zakwalifikował się także do półfinałów Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie oraz konkursu im. Mścisława Rostropowicza w Paryżu. Adam Krzeszowiec brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. Seiji Ozawa Academy w Genewie i Paryżu. Po występach solowych oraz kameralnych podczas festiwali w Verbier i Gstaad (Szwajcaria) otrzymał nagrody specjalne „Firmenich Cello Prize” oraz „Prix Phillip Chaignat”. Wziął również udział w koncercie „Mischa Maisky Carte Blanche” na osobiste zaproszenie maestro.
Koncertował w wielu salach całej Europy, współpracując z orkiestrami Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, jak również z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną AUKSO, Bratysławską Orkiestrą Kameralną, Leopolis Chamber Orchestra, „Arcata” Stuttgart Kammerorchester.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną również jako kameralista. Uczestniczył w festiwalach Schleswig-Holstein Musik Festival, Verbier Festival, Ensemble Festival w Książu, Podium Festival. Od 2010 r. tworzy duet z pianistką Anną Gburek-Krzeszowiec, z którą otrzymał wyróżnienie na I Konkursie Duetów z Fortepianem w Warszawie oraz pierwszą nagrodę na 11. Konkursie Muzycznym „Premio Citta di Padova” w Padwie (Włochy). Od 2011 r. występuje w składzie Polish Cello Quartet, który specjalizuje się w wykonaniu utworów na kwartet wiolonczelowy, po raz pierwszy prezentując wiele z tych dzieł na polskich estradach.
Ma w swoim dorobku artystycznym nagrania muzyki wiolonczelowej. W 2009 r. ukazała się jego debiutancka płyta solowa Adam Krzeszowiec - Crumb, Kodaly, Knapik: Works For Cello Solo wydana przez Śląskie Towarzystwo Muzyczne i Polskie Radio Katowice. Za nagranie Pierwszego koncertu wiolonczelowego Grażyny Bacewicz wraz z Sinfonią Iuventus został nominowany do nagrody Fryderyk 2013.
Od 2012 r. jest koncertmistrzem grupy wiolonczel w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz pełni funkcje asystenta w katedrze instrumentów smyczkowych w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jako pedagog współpracował również z Verbier Festival w Szwajcarii, z Międzynarodową Akademią Wiolonczelową w Polsce. Adam Krzeszowiec gra na XVIII-wiecznym instrumencie Rafaelo Gagliano, który jest własnością Związku Polskich Artystów Lutników.

 
aktualizacja: grudzień 2015 (wa)
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry