śpiewaczka (sopran); ur. 7 sierpnia 1977, Brzeg Dolny. Córka śpiewaczki Jolanty Żmurko i waltornisty Ryszarda Kurzaka.W wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. W 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a następnie Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu. Zadebiutowała na scenie Opery Wrocławskiej jako Zuzanna w Le Nozze di Figaro Mozarta jeszcze podczas studiów. Doskonaliła swoje umiejętności wokalne i aktorskie w Internationales Opern Studio przy hamburskiej Operze. W roku akademickim 1998/99 i 1999/2000 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a w 1999 roku - stypendium fundacji "Crescendum Est - Polonia" Aleksandra Gudzowatego. W 2009 roku uzyskała stopień doktora sztuki na podstawie pracy Partia Gildy w operze Rigoletto Verdiego w Akademii Muzycznej we wrocławiu. W 2016 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie osiągnięć artystycznych (płyta Gioia!).
Jest laureatką wielu konkursów wokalnych w kraju i na świecie. W 1998 roku zdobyła I miejsce oraz nagrody specjalne V Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego w Dusznikach- Zdroju oraz I miejsce i nagrody specjalne III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, gdzie jej występ uznany został za najlepszy debiut roku. W sierpniu 1999 roku, podczas Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Mirjam Helin w Helsinkach, znalazła się w gronie laureatów i uzyskała nagrodę specjalną dla młodego talentu. Pół roku później, w styczniu 2000 roku, podczas Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Francisco Vinasa w Barcelonie została laureatką nagrody Mozarteum i zdobyła nagrodę publiczności. W 2000 roku otrzymała również Milenijną Nagrodę Prezydenta Wrocławia, a z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki - Wrocławską Nagrodę Muzyczną. W listopadzie tego samego roku uzyskała III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kantonie (Chiny). W 2002 roku zdobyła I nagrodę w Konkursie im. Elise Meyer w Hamburgu.
Brała udział w licznych festiwalach, m.in. „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Sztuk Multimedialnych WRO-ART, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu „Chopin i jego Europa”, Festiwalu "Eufonie". W 1998 roku wystąpiła podczas koncertu w moskiewskim Teatrze Bolszoj oraz - z okazji Roku Chopinowskiego - z cyklem koncertów na Balearach (Majorka, Ibiza). W lutym 2001 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaśpiewała partię Hanny w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W sezonie 2004/2005 zadebiutowała na najbardziej prestiżowych scenach świata: w roli Olimpii w Opowieściach Hoffmana Jacquesa Offenbacha w nowojorskiej Metropolitan Opera i w roli Aspasii w Mitridate, Rè di Ponto Wolfganga Amadeusza Mozarta w londyńskiej Royal Opera House Covent Garden. W następnym sezonie, 2005/06, zadebiutowała również w Bayerische Staatsoper w Monachium (partią Kleopatry w Juliuszu Cezarze Georga Friedricha Haendla), w Deutsche Staatsoper Unter den Linden w Berlinie (jako Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta), w Teatro Regio w Parmie (jako Gilda w Rigolettcie Giuseppe Verdiego) oraz z NDR Orchester pod batutą Christopha von Dohnanyi (partią Madame Herz w Dyrektorze teatru Mozarta). W 2010 roku zadebiutowala w Teatro alla Scala w Rigolettcie (Gilda).
W latach 2001-2007 była związana ze Staatsoper w Hamburgu. Współpracuje z takimi teatrami, jak Metropolitan Opera, Royal Opera House, Bayerische Staatsoper w Monachium, Théâtre du Capitole w Tuluzie, Lyric Opera House w Chicago, Wiener Staatsoper, Teatro Regio w Turynie, Theater an der Wien, Los Angeles Opera, San Francisco Opera, Fińska Opera Narodowa, Teatro Real w Madrycie, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Teatro La Fenice, Opéra Garnier i Opéra Bastille w Paryżu, Théâtre du Capitole w Tuluzie, Opéra de Monte Carlo, Teatro di San Carlo w Neapolu.
Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Ivor Bolton, Bruno Campanella, James Conlon, Sir Andrew Davis, Christoph von Dohnanyi, Riccardo Frizza, Rafael Frühbeck de Burgos, René Jacobs, Fabio Luisi, Nicola Luisotti, Sir Charles Mackerras, Ingo Metzmacher, Daniel Oren, Antonio Pappano, Carlo Rizzi, Ralf Weikert, Simone Young.
Jako pierwsza Polska śpiewaczka podpisała ekskluzywny kontrakt fonograficzny z wytwórnią DECCA. W 2018 roku podpisała ekskluzywny kontrakt z wytwórnią Sony Classical. Na dyskografię artystki składają się takie albumy, jak m.in. solowy album Gioia!(2011), który osiągnął status platynowej płyty, Hej, kolęda! (2012), który osiągnął status złotej płyty, Bel Raggio (2013), Puccini in Love nagrany wspólnie z Roberto Alagną (2018). Brala udział w nagraniu Chopin. Pieśni, realizowanym dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który otrzymał nagrodę Diapason d’Or.
Aleksandra Kurzak otrzymała Nagrodę Prezydenta Wrocławia, Nagrodę Wojewody Dolnośląskiego, Brązową Iglicę, Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), nagrodę Akademii Telewizyjnej „Wiktor”, nagrodę TVP Kultura „Gwarancja Kultury, International Opera Award (2015), Bachtrack Opera Award (2015). Zostala odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (2015) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2018).
Oficjalna strona spiewaczki http://aleksandrakurzak.com/
aktualizacja: 2010 (mk), 2019 (wa)