pianistka i kameralistka; ur. 17 sierpnia 1983, Gdynia. Edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku – w latach 1994-2002 była uczennicą Bożeny Ewy Szurek (tytuł najlepszej maturzystki i maksymalna ilość punktów na wszystkich egzaminach dyplomowych). Grę na fortepianie studiowała pod kierunkiem Dominique Cornil i Siergieja Leschenko w Conservatoire Royal de Bruxelles (dyplom z wyróżnieniem „grande distinction” w 2007). Swoje umiejętności doskonaliła podczas studiów podyplomowych w Conservatorio Giuseppe Verdi di Torino, studiów mistrzowskich w Accademia di Musica di Pinerolo, a w zakresie kameralistyki – w Konilijk Konservatorium van Brussel w klasie Vivianne Spanoghe. Obecnie, jako solistka, pracuje pod nadzorem Laury Richaud, Franco Scaliego, Andrea Lucchesiniego i Enrico Pace, jako kameralistka, wspólnie z Pauliną Sokołowską (skrzypce) – u Igora Ojstracha, Pierre’a Amoyala i Michaela Kugela. Brała też udział w wielu kursach mistrzowskich (m.in. International Paris Piano Workshops, Prague International Piano Masterclasses, kursach mistrzowskich Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Królewej Elżbiety w Brukseli, Tel Hai International Piano Masterclasses w Izraelu), prowadzonych przez takich muzyków, jak Joaquin Azzucaro, Jerome Rose, Leonid Margarius, Jose Ribera, Ian Hobson, Philippe Entremont, Cécile Ousset, Anne Queféllec, Bruno Canino, Diane Andersen, Viktor Derevianko, Alon Goldstein, Alan Weiss, Tomer Lev, Katarzyna Popowa-Zydron, Elżbieta Tarnawska, Andrzej Tatarski. Odbyła również serię kursów wykonawczych (u Claire Chevaille) i koncertów na instrumentach historycznych (pianoforte). Współpracowała także z kompozytorami belgijskimi, w tym Philippe Boesmansem, Danielem Capelettim, Benoit Mernierem, m.in. na festiwalu Ars Musica.
Zofia Łałak odnosi znaczące sukcesy artystyczne, m.in. zdobyła I nagrodę na Concours Musical de France w Krakowie i II nagrodę na Concours Musical de France w Paryżu, wzięła udział w finale Międzynarodowego Konkursu im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (jako najmłodsza uczestniczka i jedyna polska pianistka). Jest dwukrotną stypendystką Prezesa Rady Ministrów, otrzymała ponadto stypednium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza, Ministra Spraw Zagranicznych Belgii, Ministra Kultury Włoch, nagrodę im. Sary Lahat (Izrael), nagrodę specjalną „Prix du patrimoine” i „Prix Belvaux” (Belgia) za wybitne sukcesy artystyczne.
Koncertuje w Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii, Belgii, we Francji, Włoszech (serie recitali w Mediolanie, udział w festiwalach w Bardonecchii i Misano Adriatico), w Izraelu. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz stacji czeskiej i belgijskiej.
Także jako kameralistka prowadzi bogatą działalność koncertową – brała udział m.in. w Festiwalu Muzycznym „Gdańska Wiosna” i Juillet Musical d’Aulne. Została również zaproszona do koncertowania ze skrzypaczką Dorą Schwarzberg.
aktualizacja: październik 2009