Skip to main content

Lisak Magdalena

Lisak Magdalena

Nawigacja
  • Wykonawca

pianistka; ur. 13 kwietnia 1971, Katowice. W 1994 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie studiowała grę na fortepianie w klasie Andrzeja Jasińskiego. W tym samym roku, po dojściu do połfinału konkursu Gézy Anda w Zurychu, otrzymała prywatne stypendium i kontynuowała naukę w Musikhochschule w Zurychu u Homero Francescha (1994-96) oraz w Musik-Akademie der Stadt Basel pod kierunkiem Krystiana Zimermana (1996-98). Swoje umiejętności doskonaliła również na kursach mistrzowskich u Wiktora Mierżanowa, Leona Fleishera oraz w dziedzinie kameralistyki u członków Kwartetu Amadeus. W 2008 uzyskała stopień doktora, a w 2015 - stopień doktora habilitowanego na podstawie obronionej pracy pt. Utwory fortepianowe Stefana Kisielewskiego.

Była stypendystką Fundacji Reginy Smendzianki oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1988, 1990, 1995).

Od najmłodszych lat zdobywała najwyższe laury na konkursach krajowych i międzynarodowych. W 1992 uzyskała II nagrodę (I nie przyznano) na III Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi. Otrzymała na nim również nagrodę za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego. Zdobyła na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 VI nagrodę.

Występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych świata: w Szwajcarii (m.in. sala Stadt-Casino w Bazylei), Japonii (m.in. Hitomi Memorial Hall w Tokio), Czechach (m.in. sala Rudolfinum w Pradze), w Polsce (FIlharmonia Narodowa); jej koncerty odbyly się na Słowacji, Białorusi, Tajwanie, we Włoszech, Francji, w Rumunii, Bułgarii, Mołdawii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Brazylii. Uczestniczyła w festiwalach chopinowskich w Dusznikach-Zdroju, Antoninie, Nohant-La Châtre, Mariańskich Łaźniach, Genewie, Gandawie w Miami na Florydzie oraz w Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. Była zapraszana również na Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, festiwale muzyki współczesnej (Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal „Laboratorium” w Warszawie, Festiwal „Warszawska Jesień”, „Ars Cameralis Silesiae Superioris” w Katowicach, „Pianissimo” w Sofii).

W roli solistki występowała z takimi dyrygentami, jak Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Tomasz Bugaj, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Salwarowski, Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, Jacques Mercier, Reinbert de Leeuw. Dwukrotnie odbyła tournée koncertowe po Wielkiej Brytanii: z European Union Chamber Orchestra (2005) i z Toruńską Orkiestra Kameralną (2006).

Magdalena Lisak w swoim repertuarze ma kompozycje m.in. Fryderyka Chopina, Franza Liszta, Franza Schuberta, Maurice’a Ravela, Karola Szymanowskiego, Claude'a Debussy’ego, Pierre’a Bouleza, a także kompozytorek polskich – Marii Szymanowskiej, Tekli Bądarzewskiej, Jadwigi Sarneckiej, Haliny Krzyżanowskiej, Heleny Łopuskiej. W 2000 grała dla György'a Ligetiego jego Etiudy; to wykonanie spotkało się z wysoką oceną kompozytora. Dokonała wielu prawykonań, m.in. utworów Ryszarda Gabrysia, Bogusława Schaeffera, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Anny Marii Przydworskiej, Artura Cieślaka, Grażyny-Pstrokońskiej-Nawratil, Zbigniewa Kozuba, Macieja Małeckiego.

Jej interpretacje zostały utrwalone przez Deutsche Rundfunk, Radio Suisse Romande, Polskie Radio, Telewizję Polską oraz wydawnictwa fonograficzne DUX, wydawnictwo Polskiego Radia Katowice i CD Accord. Na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina podjęła się rejestracji utworów F. Chopina na instrumencie historycznym Erard: płyta CD ukazała się w serii "The Real Chopin" (2013).

Realizuje projekty artystyczne pod egidą Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, którego jest założycielką i prezesem.

Magdalena Lisak od roku 2003 była asystentką w klasie profesora Andrzeja Jasińskiego w macierzystej uczelni, od 2008 - adiunktem w klasie fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie jest profesorem nadzwyczajnym, kierownikiem Katedry Fortepianu. Prowadzi także kursy mistrzowskie, m.in. w Showa Academia Musicae w Tokio, wykłady na japońskich wyższych uczelniach artystycznych. Zrealizowała nagranie DVD utworów dla dzieci i młodzieży w ramach publikacji dydaktycznych "The Piano. General method". Ponadto była członkiem jury International Chopin Piano Competition in Asia (2010, 2011, 2012), Komisji Kwalifikacyjnej XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2010) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2013).

aktualizacja: 2003, 2009 (mk), 2021 (wa)

Oficjalna strona pianistki: https://magdalenalisak.pl/ 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry