Skip to main content

Lukas Krzysztof

Lukas Krzysztof

Nawigacja
  • Wykonawca

organista; ur. 28 czerwca 1974, Hawirzów. Naukę gry na organach rozpoczął w Szkole Muzycznej II st. w Rybniku w klasie organów Władysława Szymańskiego. Studia w tym zakresie odbył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem Juliana Gembalskiego, które ukończył w roku 1998. Następnie, jako stypendysta m.in. Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD), kontynuował studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie organów Jona Laukvika, uzyskując dyplomy "Künstlerische Ausbildung" w 2001 roku oraz "Solistenklasse" w roku 2005. Studiował ponadto teologię na uniwersytecie w Tybindze (2004-2006). Stopień doktora sztuki muzycznej uzyskał w 2013 roku na podstawie rozprawy o tempie rubato w muzyce organowej, a w roku 2020 nadano mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie instrumentalistyka (po ukazaniu się płyty CD Północnoniemiecka szkoła organowa i Johann Sebastian Bach).

Swoją edukację uzupełniał też na licznych kursach mistrzowskich u niemal wszystkich najwybitniejszych organistów europejskich. Szczegolne znaczenie miały dla niego konsultacje z Tonem Koopmanem i Guy Bovet’em.

Zdobył I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi (1997), na Międzynarodowych Konkursach Organowych w Bad Wimpfen w Niemczech (1998), "Nicolas de Grigny" w Bitche we Francji (2001), na konkursie Premio V. Bucchi w Rzymie (2001), I nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w Mondaino we Włoszech (2006). Zdobył także drugą nagrodę  na konkursie im. F. Schuberta w Ovadzie we Włoszech (2001) i II nagrodę ex aequo na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie (2001). 

Kilkaset koncertów z jego udziałem odbyło się w większości krajów europejskich, w północnej Afryce oraz w Azji. Do najważniejszych występów Krzysztofa Lukasa należą koncerty w Wiedniu (katedra Św. Stefana, Radiokulturhaus ORF, koncert transmitowany na żywo przez radio ORF), Londynie (Westminster Cathedral, The Temple Church, Manoukian Cultural Center), Norymberdze (Meistersingerhalle), Bolonii (Bazylika Św. Antoniego), Jokohamie (Minato Mirai Hall), Tokio (Lilia Hall), w Algierze (Notre Dame d’Afrique).

Dokonał nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Austrii, we Włoszech i na Słowacji. W 2008 ukazała się jego pierwsza płyta solowa, nagrana na organach Paula Berschdorfa w Wodzisławiu Śląskim.

Od 2007 był jest asystentem Juliana Gembalskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie pełni tam funkcję adiunkta oraz kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej; prowadzi zajęcia z organów głównych, kameralistyki, realizacji basso continuo, nauki akompaniamentu oraz liturgiki. Od 2017 roku sprawuje opiekę nad Kołem Naukowym Organistów katowickiej Akademii Muzycznej. Zorganizował w tejże Akademii sympozjum naukowe "Północnoniemiecka szkoła organowa oraz Johann Sebastian Bach" (2015); jego pokłosiem jest zbiór artykułów pod redakcją Krzysztofa Lukasa (Katowice, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, 2017). Niejednokrotnie zapraszany był do prowadzenia kursów i seminariów w Europie oraz w Azji poświęconych interpretacji muzyki organowej. W 2015 roku nakładem wydawnictwa AM w Katowicach ukazała się jego książka Tempo rubato i modyfikacje tempa w materiałach źródłowych z lat 1730-1930 w kontekście współczesnej praktyki wykonawczej (ISBN: 978-83-938628-6-3, 978-83-85679-94-3).

Krzysztof Lukas pełni funkcję organisty w luterańskich parafiach dzielnicy Feuerbach w Stuttgarcie.

Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Wodzisławskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

W 2014 roku został uhonorowany przez prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego nagrodą w dziedzinie kultury oraz nagrodą powiatu wodzisławskiego za działalność i osiągnięcia w dziedzinie kultury.

aktualizacja: Małgorzata Kosińska (2005, 2010), Wiktoria Antonczyk (2024)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry