Skip to main content

Machowska-Szałach Maria

Machowska-Szałach Maria

Nawigacja
  • Wykonawca

skrzypaczka, ur. 9 maja 1987, Warszawa. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat. Ukończyła Ogólnokształcące Liceum Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie uczyła się gry na skrzypcach pod kierunkiem Mirosława Ławrynowicza. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec Konstantego Andrzeja Kulki. W 2018 roku nadano jej stopień doktora sztuki na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Aspekt konstrukcji, barwy, ekspresji w transkrypcjach na skrzypce i fortepian dzieł Igora Strawńskiego. W 2021 roku nadano jej stopień doktora habilitowanego sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne.

Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich w Łańcucie, Goch koło Düsseldorfu, Mount Royal College w Calgary, „Mozarteum” – Internationale Sommerakademie w Salzburgu, podczas Young Artists International Festival w Los Angeles.

Jest laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie (2003), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młodzi Wirtuozi” im. Niccolo Paganiniego we Wrocławiu (2004) oraz V nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006). Maria Machowska otrzymała także Nagrodę Specjalną, przyznaną przez Jury pod honorowym przewodnictwem Gidona Kremera na Międzynarodowym Konkursie im. Leopolda Mozarta w Augsburgu (2006).

W roku 2007 oraz 2012 artystka została wyróżniona programem stypendialnym „Młoda Polska”.

Występowała z recitalami i koncertami prawie we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W 1996 roku jako ośmioletnia solistka zagrała dla papieża Jana Pawła II w Watykanie. W 2001 roku w Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie wystąpiła wspólnie z Rosyjską Orkiestrą Symfoniczną. Rok później koncertowała w Wiedniu w ramach obchodów Roku Polskiego w Austrii. Kilkakrotnie odbywała tournée po Szwajcarii. Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w 2003 roku wystąpiła w duecie z Vadimem Brodskim z towarzyszeniem Mexican Symphony Orchestra pod dyrekcją Enrique’a Batiza podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Znaczący wpływ na rozwój artystki miała współpraca w charakterze solistki, kameralistki i koncertmistrza z tak wybitnymi postaciami świata muzycznego, jak Ida Haendel, Augustin Dumay, Martha Argerich, Krzysztof Penderecki, Konstanty Andrzej Kulka, Eduard Schmieder, Wolfgang Marschner, Jacek Kaspszyk, Marc Minkowski. Niezwykłym doświadczeniem artystycznym było tournee po Europie z Maximem Vengerovem w roli solisty, podczas którego artystka poprowadziła od pulpitu Polską Orkiestrę Kameralną, występując w najsłynniejszych salach koncertowych w Europie m.in. Berliner Philharmonie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Barbican Center w Londynie.

W Polsce koncertowała z orkiestrami większości filharmonii, w tym także z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz Polską Orkiestrą Radiową. Jako solistka współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami – Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem, Jean- Jacques'iem Kantorowem, Enrique Batizem, Tadeuszem Strugałą, Wojciechem Rajskim, Tadeuszem Wojciechowskim, Sauliusem Sondeckisem, Nikolaiem Diadiurą, Łukaszem Borowiczem, Jerzym Swobodą, Tomaszem Bugajem, Michałem Dworzyńskim, Miguelem Gomezem Martinezem, Danielem Raiskinem, Joelem Sachsem, Massimiliano Caldim, Georgiem Tchitchinadze.

Jako solistka i kameralistka występowała w ramach takich festiwali jak La Folle Journee, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, I Palpiti Festival of International Laureates, Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana.

Artystka dokonała nagrań dla telewizji polskiej, japońskiej, niemieckiej, francuskiej i szwajcarskiej. Nagrywała dla takich wytwórni, jak DUX czy Acte Prealable. Nagrania skrzypaczki znalazły się także na płycie autorskiej Barbary Kaszuby, a także na płytach będących kroniką Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego. W 2014 wzięła udział w nagraniu płyty z utworami kameralnymi Krzysztofa Pendereckiego dla DUX. Płyta otrzymała prestiżową nagrodę Editor's Choice miesięcznika „Gramophone".

W latach 2008-2014 była koncertmistrzem Orkiestry Sinfonia Varsovia, wielokrotnie współpracowała jako gościnny koncertmistrz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Od sezonu 2014/2015 objęła funkcję koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Artystka poza działalnością koncertową zajmuje się również pedagogiką. Ood 2012 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina: prowadzi klasę skrzypiec oraz sekcyjne studia orkiestrowe. Jest również wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, takich kursów skrzypcowych, jak Puckie Interpretacje Muzyki, Janowieckie Interpretacje Muzyki, prowadziła także warsztaty instrumentalne na uczelniach w Tbilisi, Seulu i w Belgradzie.

W 2022 roku otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

aktualizacja: 2010 (mk), 2018, 2022 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry