kompozytor, pianista i dyrygent; ur. 28 lutego 1910, Berlin; zm. 30 kwietnia 1998, Göteborg. Początkowo gry na fortepianie i skrzypcach uczyła go matka, uzdolniona skrzypaczka i pianistka. W latach 1916-19 kontynuował naukę gry na fortepianie w Konserwatorium im. Juliusa Sterna w Berlinie. W 1919 powrócił wraz z rodzicami do Polski i zamieszkał w Lesznie. W latach 1924-31 uczęszczał do Konserwatorium w Poznaniu, gdzie studiował grę na fortepianie w klasie Bohdana Zaleskiego, teorię u Władysława Raczkowskiego, harmonię i kontrapunkt u Kazimierza Sikorskiego oraz solfeż u Stanisława Wiechowicza. Od 1930 pełnił funkcję kierownika artystycznego Chóru im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. W 1931 przeniósł się do Konserwatorium Warszawskiego, aby kontynuować naukę w klasie kompozycji Kazimierza Sikorskiego. Wkrótce został jednak relegowany z uczelni za współorganizowanie strajku studentów żądających przywrócenia Karola Szymanowskiego na stanowisko rektora Konserwatorium.
W tym samym okresie rozpoczął działalność koncertową jako pianista. W 1932 wystąpił z recitalem m.in. w Instytucie Propagandy Sztuki, odnosząc wielki sukces. Występ zaoowocował także licznymi znajomościami, m.in. z ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem, dzięki poparciu którego odbył tournée koncertowego po Bałkanach oraz stypendium na studia muzyczne w Paryżu. W 1933 wystąpił w Sofii i Belgradzie.
Rok później wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie studiował pod kierunkiem Nadii Boulanger. Poznał wtedy m.in. Igora Strawińskiego, Alfreda Casellę, Dariusa Milhauda, Artura Honeggera, Francisa Poulenca, a także zaprzyjaźnił się z Arturem Rubinsteinem. Od 1935 należał do Stowarzyszenia Młodych Muzyków Polaków w Paryżu, w którym działał czynnie jako sekretarz Zarządu (1935) i wiceprezes (1936).
W 1938 wyjechał na tournée koncertowe do Anglii. Tam spotkał niemieckiego choreografa Kurta Joosa, który zamówił u niego muzykę baletową dla swojego zespołu. Podczas pobytu w siedzibie grupy tanecznej (Darlington Hall) poznał swoją przyszłą żonę, szwedzką tancerkę – Elvi Gallen. Po ślubie wyjechał z nią w 1939 do Szwecji, gdzie spędził lata wojny. Czynnie udzielał się tam w środowisku Polonii (zorganizował m.in. Związek Polaków w Szwecji), koncertował. Zawarł znajomość z Ingmarem Bergmanem, dla którego spektakli teatralnych komponował muzykę (m.in. do Macbetha Williama Shakespeare’a, Caliguli Alberta Camusa, Divinas palabras Ramóna Maríi del Valle-Inclána). W Szwecji zaczął również tworzyć swoje monumentalne dzieło – Missa pro defunctis (Requiem) na solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1944-59), które w 1959 otrzymało Nagrodę Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego.
W latach 1951-77 przebywał w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie Artura Rubinsteina. Pracował tam jako organista w kościołach katolickich w Los Angeles oraz stworzył 70-cioosobowy Roman Choir, z którym koncertował w całej Kalifornii.
Od 1977 do śmierci mieszkał ponownie w Göteborgu w Szwecji i zajmował się kompozycją oraz redakcją swoich utworów. W 1992 roku za Requiem otrzymał nagrodę Związku Kompozytorów Polskich. Reżyser Stefan Szlachtycz poświęcił mu dwa filmy: Requiem (nominowany do nagrody Konkursu Muzyki Wizualnej na MIDEM w Cannes, w kategorii sfilmowanych koncertów klasycznych) oraz Outsider (dokument biograficzny), w którym zaprezentowano znakomite materiały archiwalne i niezwykle cenne wypowiedzi kompozytora.
Od 1997 w Lesznie działa Leszczyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Romana Maciejewskiego, propagujące jego twórczość. W swoim rodzinnym mieście kompozytor został pochowany.
Wieczorek Marlena, Roman Maciejewski. Klasyk XX wieku, Gdańsk 2004.
Wieczorek Marlena, Roman Maciejewski. Kompozytor pokolenia zgubionego, Poznań 2008.
Maciejewski Roman – twórca charyzmatyczny, Poznań–Warszawa 2010.
Halec Małgorzata, Z Romanem Maciejewskim w Lesznie i okolicy, Leszno 2010.
Kacprzak Andrzej, Roman Maciejewski kompozytor oryginalny i nieznany, Gdańsk 2011.
Rajs Katarzyna, Chopinowski idiom mazurkowy w fortepianowych mazurkach Romana Maciejewskiego, Bydgoszcz 2011.
Ciołko Mariusz, Roman Maciejewski – kompozytor wciąż odkrywany, Lublin 2013.
Osada Aleksandra, Roman Maciejewski: biografia – postawa twórcza – duchowość, Warszawa 2013.
Sołtysik Marek, Roman Maciejewski. Dwa życia jednego artysty, Warszawa 2013.
Anna Brożek, Obraz duszy polskiej w mazurkach Romana Maciejewskiego, Warszawa 2014.
Maciejewski Roman, Listy, Lublin 2016.
Sto lat muzycznej emigracji: kompozytorzy polscy za granicą (1918-2018), redakcja naukowa Beata Bolesławska-Lewandowska, Małgorzata Gamrat, Magdalena Nowicka-Ciecierska, Marlena Wieczorek, Warszawa 2019.
Szrodt Katarzyna, Polscy artyści plastycy w Kanadzie 1939-1989, Warszawa 2020
Klupś-Radny Martyna, Między neoklasycyzmem a folklorem: problematyka wykonawcza oraz interpretacyjna na podstawie wybranych utworów w twórczości fletowej Adama Świerzyńskiego, Bolesława Woytowicza, Piotra Perkowskiego i Romana Maciejewskiego, Lublin 2021.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.