Skip to main content

Markuszewski Michał

Markuszewski Michał

Nawigacja
  • Wykonawca

organista i pianista; ur. 19 października 1980, Warszawa. W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, w klasie organów prof. Joachima Grubicha, a także fortepianu w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda. Ponadto w roku 2007 ukończył studia podyplomowe (specjalizacja - improwizacja organowa) na Universität der Künste w Berlinie w klasie prof. Wolfganga Seifena, a rok później- również studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej prof. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu.

Swoje umiejętności doskonalił również pod kierunkiem takich mistrzów jak: Guy Bovet, Aleksander Fiseyski, Julian Gembalski, Lorenzo Ghielmi, Jean Guillou, Bernhard Haas, Rudolf Innig, Edgar Krapp, Olivier Latry, Heribert Metzger, Peter Planyawski, Martin Sander, Christopher Stembridge.

Do jego największych osiągnięć należy zdobycie II nagrody w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy (1998), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii (2000) i wyróżnienia za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha oraz nagrody prezydenta miasta Gdańsk, a także III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu-Wiedikon (2007).

Występował z recitalami na międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Litwie, Słowacji, w Czechach (Bazylika w Hejnicach, „Dni muzyki organowej – Vyszehrad 2002” w Pradze), Holandii, Szwajcarii oraz w ponad 50 miastach w Niemczech.

Współpracował z wieloma wybitnymi solistami, Polskim Chórem Kameralnym „Schola Cantorum Gedanensis”, chórem „Camerata Varsovia” oraz orkiestrą Jeunesses Musicales, z którą nagrał na płytę Kantatę do św. Cecylii Franciszka Lessla. Dokonał również nagrań płytowych w kościele St.Meinolf w Hagen w Niemczech (2 CD), w kościele St. Cyriakus w Karlsruhe-Bulach (Organum Classics), Vinzenz Kirche w Menden, w kościele św. Koszyckich Męczenników w Koszycach na Słowacji, a także w Legnicy dla firmy DUX. W 2009 roku ukazała się jego najnowsza płyta nagrana na zabytkowych organach Kościoła Reformowanego w Warszawie (DUX). Nagrywał również dla radia BIS (2004, 2008) oraz telewizji (2005, 2008).

Artysta ma na swoim koncie prawykonania współczesnej polskiej muzyki organowej, a także organowo-kameralnej.

Michał Markuszewki zajmuje się również problemami ochrony zabytkowych organów. Jest członkiem Stowarzyszenia Na Rzecz Badań i Utrzymania Śląskich Organów VEESO oraz od 2001 członkiem niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Organów GdO. Współpracuje również z redakcją Polskiego Wirtualnego Centrum Organowego. Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem w latach 2004-2008 odrestaurowano zabytkowe organy (firmy Schlag und Söhne z 1900 roku) w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty.

W 2007 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

aktualizacja: czerwiec 2009 

Strona internetowa artysty: www.michalmarkuszewski.pl  

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry