pianista, kompozytor i aranżer; ur. 6 września 1982, Warszawa. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych – jego ojciec był klarnecistą, a babka pianistką i pierwszą nauczycielką artysty. Naukę kontynuował w średniej szkole muzycznej w Warszawie. W 2000 roku otrzymał stypendium i wyjechał na studia do Berklee College of Music w Bostonie, które ukończył w 2002 roku.
Marcin Masecki jest laureatem licznych nagród. Wraz z Wojtkiem Pulcynem i Grzegorzem Grzybem otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Jazz Siedlce ‘97 oraz drugie miejsce miejsce w konkursie Jazz Sarteano ’98, w Sarteano we Włoszech. Z zespołem Alchemik uzyskał pierwszą nagrodę w konkursie Jazz Hoeilaart 1998 w Brukseli oraz nagrodę indywidualną dla najlepszego solisty festiwalu. W 2005 roku został laureatem I nagrody i złotego medalu w Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie.
Już podczas nauki w szkole średniej dołączył do zespołu Alchemik, z którym nagrał cztery albumy. W tym okresie współpracował także z formacją Oxen.
Po ukończeniu studiów i powrocie do Polski Masecki rozpoczął współpracę z takimi artystami, jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Wegehaupt, Barbara Kinga Majewska, a także z zespołami Pink Freud, Muzykoterapia, Afro Kolektyw, kwartet Prima Vista. Założył zespół Paristetris (wraz z żoną Candelarią Saenz Valiente i multiinstrumentalistą Maciem Morettim), Trio Jazzowe Marcina Maseckiego (wspólnie z Jerzym Rogiewiczem i Piotrem Domagalskim), a także sekstet Profesjonalizm. Wspólnie z Janem Emilem Młynarskim stworzył Jazz Band Młynarski-Masecki (2017). Teledysk zespołu Abduł Bey w reżyserii Kobasa Laksy zdobył nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii "Teledysk roku".
Z tymi zespołami i artystami nagrał wiele płyt, wydanych m.in. nakładem Lado ABC, ForTune, Rubicon Record Company, Agora S.A., Polonia Records.
Marcin Masecki koncertuje także jako pianista klasyczny i dyrygent (współpracuje m.in. z Capellą Cracoviensis jako dyrygent gościnny). Prowadzi kursy mistrzowskie z improwizacji, w tym w ramach Festiwalu Ensemble. Organizuje własne cykle koncertowe w Warszawie, w ramach których prezentuje muzykę fortepianową różnych epok i kameralistykę (w tym w Barze Studio).
W jego dorobku kompozytorskim przeważa muzyka instrumentalna. Stworzył Koncert fortepianowy, trzy symfonie, poemat symfoniczny W "Wariacjach Goldbergowskich" są trzy polonezy, muzykę teatralną i filmową (w tym ścieżkę dźwiękową do filmu Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna). W 2022 roku zdobył Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii "Najlepsza muzyka" za muzykę do filmu Powrót do tamtych dni w reż. Konrada Aksinowicza.
Został uhonorowany "Paszportem Polityki" 2013 w kategorii "Muzyka popularna” – "za sprawne i konsekwentne poruszanie się własną ścieżką między gatunkami, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z naszą tradycyjną formą na płycie Polonezy w sposób jak zawsze lekki i przewrotny". Zdobył również muzyczną nagrodę Programu 3 Polskiego Radia „Mateusz" (2013) w kategorii "Muzyka rozrywkowa – całokształt osiągnięć” – za "udane łączenie pasji do muzyki klasycznej z pasją do muzyki, która (być może) klasyczną się stanie” oraz "przypominanie, że bycie artystą to poszukiwanie i podejmowanie ryzyka”.
Oficjalna strona artysty: https://marcinmasecki.pl/
aktualizacja: 2013 (Magdalena Dobrowolska), 2020, 2022 (Wiktoria Antonczyk)