Przejdź do głównej treści

Mizerska Evva

Mizerska Evva

Fot.: Jiva Housden
Nawigacja
  • wykonawca

(Ewa Mizerska) wiolonczelistka; ur. 27 maja 1975, Warszawa. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku trzynastu lat pod kierunkiem Wojciecha Szymulskiego, a następnie Wandy Głowackiej. W 2001 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie wiolonczeli Andrzeja Zielińskiego i Piotra Hausenplasa oraz kameralistyki w klasie Mai Nosowskiej. Następnie kontynuowała studia magisterskie oraz podyplomowe w Trinity College of Music w Londynie, gdzie studiowała w klasie Richarda Marksona.

W 2000 otrzymała stypendium na kursy mistrzowskie w Dartington (Wielka Brytania), Kronberg (Niemcy), w 2002 – grant z Fundacji Joan Greenfield na studia podyplomowe w Londynie, w 2005 – grant Solti Foundation, a w roku akademickim 2006-2007 – Junior Fellowship, sponsorowany przez Fundacje Joan Greenfield w Trinity College of Music. Swoje umiejętności doskonaliła podczas lekcji mistrzowskich, prowadzonych przez Bernarda Greenhouse'a, Erlinga Blöndala Bengtssona, Raphaëla Sommera, Geneviève Teulières, Raphaela Wallfischa, Victorii Yagling, Yonty'ego Solomona, Geralda Robbinsa i George'a Hadjinikosa.

Jest laureatką kilku konkursów: w 2000 zdobyła wraz z pianistką Katarzyną Glensk I nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie im. Leoša Janáčka w Brnie oraz nagrodę na III Międzynarodowym Kongresie Wiolonczelowym w Baltimore (Stany Zjednoczone), jako jedna z czterdziestu młodych wiolonczelistów z całego świata i jedyna reprezentantka Polski, w 2002 – I nagrodę w konkursach Vivian Joseph Cello Prize oraz Leonard Smith Duo Prize w Londynie (ten ostatni w duecie z pianistką Katarzyną Glensk).

Evva Mizerska działa w Wielkiej Brytanii. Ponadto występowała jako solistka i kameralistka w Austrii, Brazylii, Czechach, Słowacji, Francji, Niemczech, Włoszech i Polsce. Jej koncerty odbyły się m.in. w takich znanych salach koncertowych, jak Royal Festival Hall, Purcell Room (Queen Elizabeth Hall), St. George’s Bristol, Conway Hall i Fairfield Halls.

Gra w duecie z pianistką Emmą Abbate (Evva & Emma Duo), w zespole Trio Zemlinsky (wraz z Emmą Abbate i klarnecistą Peterem Ciglerisem); założyła także trio smyczkowe Veles Ensemble.

W repertuarze Evvy Mizerskiej przeważa muzyka współczesna. Przy współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie jeszcze podczas studiów zrealizowała w Wielkiej Brytanii serię koncertów ze współczesną polską muzyką wiolonczelową. W jej dorobku są prawykonania światowe lub brytyjskie utworów takich polskich kompozytorów, jak Weronika Ratusińska-Zamuszko, Olga Hans, Aleksandra Gryka i Paweł Przezwański. Wraz z Emmą Abbate wykonała również premierowo utwory angielskich kompozytorów Grahama Coatmana i Stephena Dodgsona.

Jej dyskografia obejmuje płyty monograficzne z muzyką na wiolonczelę i fortepian Krzysztofa Meyera (wykonaną wraz z Emmą Abbate i Katarzyną Glensk), Stephena Dodgsona i Algernona Ashtona (obie z Emmą Abbate), a także muzykę kameralną Steve’a Elcocka i Egona Wellesza (w interpretacji Veles Ensemble). Evva Mizerska jest związana z wytwórnią Toccata Classics. Brała również udział w nagraniach dla Naxos, polskiej wytwórni DUX, radia BBC3 i Polskiego Radia. Recenzje omawiające te płyty ukazały się na łamach takich czasopism, jak "The Strad", "The Gramophone", "The International Record Review", "Fanfare" i niemieckie "Fonoforum".

Wykładała ponadto grę na wiolonczeli w londyńskim Morley College.

Strona internetowa Artystki: https://www.evvamizerska-cellist.co.uk/ 

aktualizacja: 2008 (Zespół POLMIC), 2024 (Wiktoria Antonczyk)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: polmic@polmic.pl

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry