Przejdź do głównej treści

Murawski Marcin

Murawski Marcin

Nawigacja
  • kompozytor, wykonawca

altowiolista i pedagog; ur. 29 października 1974, Poznań. Pochodzi z rodziny muzycznej: jego ojciec, altowiolista Andrzej Murawski był profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Studiował w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na indywidualnym toku studiów w klasie altówki swojego ojca. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1998 roku. W 1999 roku ukończył Podyplomowe Studium Dziennikarskie przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykształcenie uzupełniał m.in. u prof. Konrada Haesslera (Hannover, Niemcy) i prof. Johna Krakenbergera (Madryt, Hiszpania). W 2002 roku otrzymał certyfikat FCE Uniwersytetu w Cambridge (Anglia). W roku akademickim 2003/4 został stypendystą Rządu Duńskiego, dzięki czemu odbył podyplomowe studia w Królewskim Jutlandzkim Konserwatorium Muzycznym w Aarhus (Dania) u prof. Clausa Myrupa. W 2004 roku otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej w katowickiej Akademii Muzycznej, a w 2012 - stopień doktora habilitowanego w poznańskiej Akademii Muzycznej. 

Został laureatem polskich i międzynarodowych konkursów, solowych i kameralnych, m.in. zdobył nagrodę i wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego (Poznań 1993), nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im G. i K. Bacewiczów (Łódź 1998), Grand Prix I Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia (Sopot 2002).

Koncertował w wielu miastach Polski, solowo, kameralnie (wraz z Agutti Quartet, Classic Ensemble of Poznań, Tutti E Solo) oraz z orkiestrami. Koncerty z jego udziałem odbyły się we Francji, Holandii, Włoszech, Belgii, Danii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Ukrainie, Słowacji, w Czechach, Norwegii, Islandii, Estonii, na Litwie, na Łotwie, w Gruzji, w Rumunii, w USA (m.in. w Carnegie Hall), Chinach oraz w Nowej Zelandii. Podczas 44 Międzynarodowego Kongresu Altówkowego w Wellington (2017) dwukrotnie wystąpił jako solista z orkiestrą, prowadził lekcje mistrzowskie, dyrygował Massed Viola Orchestra podczas koncertu finałowego oraz wystąpił z recitalem muzyki polskiej. Podczas 45 Międzynarodowego Kongresu Altówkowego w Rotterdamie (2018) ponownie wystąpił jako solista z orkiestrą, prowadził lekcje mistrzowskie, dyrygował Viola Orchestra podczas koncertu finałowego oraz przedstawił w premierowym pokazie film koncertowy Graupner. For viola d’amore & more w reżyserii Anny Kochnowicz-Kann (koprodukcja nowozelandzko-polska), którego był producentem.

W swoim dorobku fonograficznym ma liczne płyty z zakresu muzyki solowej i kameralnej. W 2008 roku nakładem Acte Préalable ukazała się płyta Roman Palester, Paul Kletzki (AP 181) z premierowymi nagraniami utworów kameralnych tychże kompozytorów. Nakładem Acte Prealable ukazały się 8 płyt z kompozycjami amerykańskiego twórcy i wirtuoza altówki Michaela Kimbera, które zawierają m.in. utwory dedykowane specjalnie dla Marcina Murawskiego.

Od 1997 roku Marcin Murawski jest zatrudniony w poznańskiej uczelni, prowadząc klasę altówki. W latach 2006-2013 prowadził klasę altówki w Akademii Sztuki w Szczecinie. Pracował też w POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu (2005-2011). W 2020 uzyskał tytuł profesora, nadany przez Prezydenta RP. W tymże roku został pełnomocnikiem rektora poznańskiej Akademii Muzycznej ds. współpracy z zagranicą.

Był wykładowcą kursów mistrzowskich dla altowiolistów i zespołów kameralnych w Europie (m.in. Grieg Academy w Bergen – Norwegia, Icelandic Academy of Arts w Reykjaviku – Islandia, Royal Irish Academy of Music w Dublinie – Irlandia, Academy of Music w Rydze – Łotwa, Narodowej Akademii Muzycznej we Lwowie – Ukraina, Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru w Tallinie – Estonia, Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Tbilisi – Gruzja, Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Petersburgu – Rosja, Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu – Austria, Uniwersytecie Zachodnim w Timisoarze – Rumunia), w USA (m.in. University of Iowa, University of Northern Iowa, Lawrence University, University of Illinois, Ball State University, Luther College, Coe College), w Chinach (Państwowe Konserwatorium w Harbinie) oraz w Nowej Zelandii (Victoria University of Wellington).

Zasiada w jury konkursów krajowych. Pełni funkcję eksperta Centrum Edukacji Artystycznej.

Ważne miejsce w jego działalności zajmuje dziennikarstwo. Był szefem działu muzycznego "Dziewczyna i Chłopak” przy "Głosie Wielkopolskim” (1993-1998), dziennikarzem Radia Merkury Poznań i Radia Winogrady Poznań (1995-1998), dziennikarzem i redaktorem Telewizji Polskiej (1995-1998) i Telewizji Polonia (2005-2006), z którą współpracował m.in. przy realizacji koncertów.

Marcin Murawski od 2003 roku należy do International Viola Society (od 2020 jest członkiem Zarządu i pełni funkcję sekretarza wykonawczego). Jest również członkiem Australian and New Zealand Viola Society; w 2008 roku został pierwszym polskim członkiem Hummel Gesellschaft Weimar.

aktualizacja:  2013 (Anna Iwanicka), 2024 (Wiktoria Antonczyk)

Strona artysty: http://marcinmurawski.eu 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry