śpiewaczka (sopran); ur. w Warszawie. Pochodzi z rodziny muzycznej: jej ojciec, Janusz Mych, był multiinstrumentalistą, pedagogiem, kompozytorem i śpiewakiem, członkiem zespołu Novi Singers. Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Bożeny Betley (2003). Uczestniczyła w licznych kursach wokalnych, prowadzonych m.in. przez Alberta Zeddę, Teresę Żylis-Garę, Denyce Graves, Helenę Łazarską. Już podczas studiów brała udział w przedstawieniach oper Jaś i Małgosia E. Huperdinck’a w Kielcach i Don Giovanni w Teatrze Małym w Warszawie.
Zajęła III miejsce (I-go nie przyznano) w IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu, jak również otrzymała nagrodę im. G. Verdiego, nagrodę Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia” z Katowic oraz nagrodę Dyrektora Opery Wrocławskiej (2001). Otrzymała nagrodę specjalną XXII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Hans Gabor Belvedere w Wiedniu (2003).
Jej repertuar obejmuje zarówno opery, jak i liczne pieśni, oratoria i kantaty. Koncertuje w kraju i za granicą (Belgia, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Chile, Stany Zjednoczone, Ukraina). Podczas tournée po Chile w 2001 roku została zaproszona do udziału w największym festiwalu muzyki klasycznej w Ameryce Południowej "Semanas Musicales” we Frutillar.
Jako solistka występowała z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Słupskiej, Podlaskiej, Zabrzańskiej i Poznańskiej.
W 2000 roku, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, wzięła udział w światowym prawykonaniu cyklu pieśni Sea chronicles australijskiego kompozytora Paula Stanhope.
Od 2004 roku jest solistką Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Występowała również na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodową w Warszawie, Teatru Małego w Warszawie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Wykonała partię Matki podczas światowej premiery opery Ślub Zygmunta Krauze (2024).
Wiktoria Antonczyk (2024)