Skip to main content

Nagy Michał

Nagy Michał

Nawigacja
  • Wykonawca

gitarzysta; ur. 2 października 1970, Warszawa. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie Janusza Raczyńskiego, a następnie studia w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Marcina Zalewskiego i Ryszarda Bałauszki. Studia kontynuował jako stypendysta Fundacji Kultury, w latach 1993-97, w Konserwatorium Wiedeńskim u Heinza Wallischa. Swoje umiejętności doskonalił również na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez m.in. Abla Carlevaro, Roberto Aussella, Alvaro Pierri i braci Assadów.

Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. w 1988 otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Fiuggi (Włochy), w 1995 – I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Gdańsku, w 1996 – III nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” w Tychach, w 1997 – I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Krakowie.

Jako solista i kameralista występował na festiwalach w Polsce, m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Festiwalu „Okada”, Gdańskich Spotkań Gitarzystów, Carintischer Sommer, Menuhin Festival Gstaad, Allegro Vivo, Kwartesencji, Śląskiej Jesieni Gitarowej, Nuevo Mundo, Festiwalu Muzyki Astora Piazzolli w Krakowie, Gitarre Wien, Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego, Festiwalu "Muzyka na Szczytach". Koncertował w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Austrii (m.in. w wiedeńskim Konzerthaus), na Węgrzech (festiwal gitarowy w Esztergom), we Włoszech, w Niemczech, Holandii, Danii, Łotwie, Czechach, na Słowacji i w Kuwejcie.

Współpracował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Concerto Avenną (z zespołem tym nagrał płytę z koncertami Antonio Vivaldiego), Capellą Bydgostiensis, Cameratą Nova i Chopin Academia Orchestra, z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Wrocławską Orkiestra Kameralną Vratislavia, Fresco Sonare. Występował również z towarzyszeniem Kameralistów Filharmonii Narodowej, Kwartetu Smyczkowego „Xerxes”, Royal String Quartet, zespołu Wiener Instrumentalsolisten oraz jako członek zespołów New Tango Bridge i New Art Ensemble.

Jako kameralista regularnie współpracuje z gitarzystą Marcinem Siatkowskim, skrzypkiem Pawłem Wajrakiem, oboistą Arkadiuszem Krupą i bandoneonistą Klaudiuszem Baranem. Jest także współtwórcą i członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego The Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX wieku, w tym repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu. Jest również członkiem zespołu Hirundo Maris, założonego przez Ariannę Savall i Pettera Udlanda Johansena (nagrania płytowe CD: Il Viaggio d’Amore, 2015, The Wind Rose, 2017).

Nagrywał m.in. dla firm: Sony Music (nagroda PAF "Fryderyk" 2002 za płytę Piazzolla Tango w kategorii Album Roku - Muzyka Kameralna), DUX (nominacja do nagrody "Fryderyk" 2000 za płytę Micropiezas w duecie z M. Siatkowskim), Polskie Nagrania Edition i Gramola Vienna (pulse.sound.joy.heart., Sonada de Alma, Trans4mation - Guitar 4mation).
Dokonał również solowych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Michał Nagy jest autorem wielu aranżacji na gitarę solo oraz z towarzyszeniem zespołów kameralnych. Współpracuje jako edytor z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wydawnictwem Euterpe.

Od 1997 jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie w stopniu doktora habilitowanego.

Od 2008 roku pełni funkcję kierownika artystycznego Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie.

Michał Nagy jest członkiem „D’Addario Family”.

Otrzymał nagrodę Województwa Małopolskiego ,,Ars Quaerendi” i odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Nagyaktualizacja: 2018 (wa)
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry