gitarzysta; ur. 2 października 1970, Warszawa. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie Janusza Raczyńskiego, a następnie studia w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Marcina Zalewskiego i Ryszarda Bałauszki. Studia kontynuował jako stypendysta Fundacji Kultury, w latach 1993-97, w Konserwatorium Wiedeńskim u Heinza Wallischa. Swoje umiejętności doskonalił również na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez m.in. Abla Carlevaro, Roberto Aussella, Alvaro Pierri i braci Assadów. W roku 2006 obronił pracę doktorską p.t. Element tradycji w angielskiej muzyce lutniowej i gitarowej na przykładach wybranych kompozycji Johna Dowlanda, Benjamina Brittena i Wiliama Waltona, otrzymując stopień doktora sztuki. W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej: instrumentalistyka.
Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. w 1988 otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Fiuggi (Włochy), w 1995 – I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Gdańsku, w 1996 – III nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” w Tychach, w 1997 – I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Krakowie.
Jako solista i kameralista był zapraszany do udziału w festiwalach w Polsce, m.in. podczas "Warszawskiej Jesieni", Festiwalu "Okada”, Gdańskich Spotkań Gitarzystów, Carintischer Sommer, Menuhin Festival Gstaad, Allegro Vivo, Kwartesencji, Śląskiej Jesieni Gitarowej, Nuevo Mundo, Festiwalu Muzyki Astora Piazzolli w Krakowie, Gitarre Wien, Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego, Festiwalu "Muzyka na Szczytach", Festiwalu "Emanacje" w Lusławicach. Koncertował w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Austrii (m.in. w wiedeńskim Konzerthaus), na Węgrzech (festiwal gitarowy w Esztergom), we Włoszech, w Niemczech, Holandii, Danii, Łotwie, Czechach, na Słowacji i w Kuwejcie.
W roli solisty występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Leopoldinum, Concerto Avenna (z zespołem tym nagrał płytę z koncertami Antonia Vivaldiego), Capellą Bydgostiensis, Cameratą Nova i Chopin Academia Orchestra, z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Wrocławską Orkiestrą Kameralną Vratislavia, Fresco Sonare. Współpracował również z zespołami: Kameraliści Filharmonii Narodowej, Kwartet Smyczkowy "Xerxes”, Royal String Quartet, Wiener Instrumentalsolisten. Był członkiem zespołów New Tango Bridge i New Art Ensemble. Jest współtwórcą i członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego The Guitar 4mation z siedzibą w Wiedniu, specjalizującego się w muzyce współczesnej i jazzie. Jest również członkiem zespołu Hirundo Maris, założonego przez Ariannę Savall i Pettera Udlanda Johansena; zrealizował z nimi nagrania płytowe CD Il Viaggio d’Amore (2015), The Wind Rose (2017), Poésie et musique (2021).
Muzykę kameralną wykonywał w różnych, także nietypowych składach, w tym w duecie z gitarzystą Marcinem Siatkowskim, skrzypkiem Pawłem Wajrakiem, bandoneonistą Klaudiuszem Baranem, śpiewakami Maciejem Miecznikowskim, Edytą Piasecką, Katarzyną Wiwer, Katarzyną Jamróz. Z oboistą Arkadiuszem Krupą zarejestrował sonaty Domenica Scarlattiego w autorskim opracowaniu na obój i gitarę (wydawnictwo Agencji Artystycznej GAP, 2015).
Ma w swoim dorobku prawykonania utworów Sergia Assada, Pawła Szymańskiego, Guntera Schneidera, Bartłomieja Budzyńskiego i Stefana Soewandiego.
Michał Nagy dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Bayerischer Rundfunk, Radia Szwajcarii Romańskiej i stacji ZDF; nagrywał także dla firm: Sony Music (nagroda PAF "Fryderyk" 2002 za płytę Piazzolla Tango w kategorii Album Roku - Muzyka Kameralna), DUX (nominacja do nagrody "Fryderyk" 2000 za płytę Micropiezas w duecie z M. Siatkowskim), Polskie Nagrania Edition i Gramola Vienna (pulse.sound.joy.heart., Sonada de Alma, Trans4mation - Guitar 4mation), Immersive Sound (Astor Piazzolla. Centenario, nominowana do nagrody Fryderyk 2022). Płyta CD Sonada de Alma (2010) zawiera wyłącznie premierowe, oryginalne opracowania utworów różnych epok na kwartet gitarowy. W 2020 ukazała się jego solowy album Fughetta, który zawiera dedykowaną mu tytułową kompozycję Pawła Szymańskiego oraz utwory A. Tansmana, B.Brittena, S.Gubajduliny. Album został nominowany do nagrody "Fryderyk" w 2021.
Michał Nagy jest autorem wielu aranżacji na gitarę solo oraz z towarzyszeniem zespołów kameralnych, wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W ramach współpracy z wydawnictwem Euterpe dokonał m.in. nagrań będących dźwiękowym uzupełnieniem uznanych i popularnych podręczników Gitara. Pierwsza Klasa oraz Gitara. Ekstra Klasa autorstwa Tatiany Stachak: są to nagrania solowe oraz w duecie gitarowym z autorką.
Wykłada na krakowskiej Akademii Muzycznej od 1997 roku; od 2021 pełni funkcję kierownika Katedry Gitary i Harfy. W 2022 roku Prezydent RP nadał mu tytuł profesora. W roku 2009 był autorem koncepcji, organizatorem i kierownikiem naukowym konferencji naukowo-artystycznej Joaquin Rodrigo (1901-1999) - źródła, inspiracje, miejsce w literaturze gitarowej. Międzynarodowe sympozjum z okazji dziesiątej rocznicy śmierci kompozytora, które odbyło się w Akademii.
Od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie. Na bazie Warsztatów odbywa się Ognisko Artystyczne Terra Artis w Lanckoronie, realizujące w trakcie regularnych zajęć ideę interdyscyplinarnej edukacji artystycznej. Podmiotem organizacyjnym Warsztatów jest Stowarzyszenie Terra Artis Lanckorona.
Zasiada w jury międzynarodowych konkursów gitarowych – m.in. w Sanoku, Żorach, Kielcach, Krynicy, Kutnej Horze (Czechy) i Sarajewie (Bośnia i Hercegowina).
Michał Nagy jest członkiem "D’Addario Family”.
Brał udział w pracach Forum Animatorów Muzyki, organizowanym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a także w cyklu "Dzień Edukacji Muzycznej", organizowanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Otrzymał nagrodę Województwa Małopolskiego "Ars Quaerendi” w kategorii "Mistrz” wspólnie z Rochem Modrzejewskim, nagrodzonym w kategorii "Uczeń” (2010), a także odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2011), Srebrny Krzyż Zasługi (2022), Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2024).
Artysta gra na gitarach Mario Rosazza Ferraris i Petr Matoušek, używa strun D’Addario.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.