Przejdź do głównej treści

Nałęcz-Niesiołowski Marcin

Nałęcz-Niesiołowski Marcin

Nawigacja
  • wykonawca

dyrygent; ur. 30 sierpnia 1972, Gdynia. W 1996 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Bogusława Madeya. Studiował również śpiew solowy pod kierunkiem Leonarda Andrzeja Mroza w Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2007 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie w 2010 - stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Marcin Nałęcz-Niesiołowski jest laureatem pierwszych nagród konkursów muzycznych – na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Skrzypiec i Altówki w Elblągu oraz na IV Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu, gdzie zdobył także nagrodę specjalną Ministerstwa Kultury i Sztuki Grand Prix – „Rydwan Apollina”.

W latach 1997-2011 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Białostockiej (później Opery i Filharmonii Podlaskiej). Jednocześnie był dyrektorem artystycznym i dyrygentem Warszawskiej Orkiestry „Filharmonia” oraz dyrygentem gościnnym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Następnie (2016–2019) piastował stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej.

Od 2012 pełni funkcję profesora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prowadząc klasę dyrygentury symfoniczno-operowej. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-operowej (kadencja 2020-2024).

We 2018 roku otrzymał powołanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do nowo zainaugurowanej Rady ds. Szkolnictwa Artystycznego, jako jeden z 13 przedstawicieli różnych środowisk twórczych związanych ze szkolnictwem artystycznym.

Występuje z orkiestrami w kraju i za granicą (USA, Wielkiej Brytanii, Korei, Meksyku, Maroku, Hiszpanii, Estonii, Finlandii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Rosji, Białorusi, Niemczech, Szwecji, Francji, Belgii i Portugalii). Koncertował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

W 2001, w ramach festiwalu „Europalia”, odbył tournée koncertowe z orkiestrą kameralną Leopoldinum po Belgii. W 2005, wraz z Orkiestrą Filharmonii Białostockiej i pianistą Stanisławem Drzewieckim, wystąpił w Parlamencie Europejskim w Brukseli podczas koncertu inaugurującego obchody 25. rocznicy powstania „Solidarności”. W 2006 poprowadził Jutrznię Krzysztofa Pendereckiego w Smolnym Soborze w Petersburgu, z udziałem solistów i chórów rosyjskich oraz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. W 2009 roku Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod jego dyrekcją koncertowała w Wielkiej Brytanii w ramach obchodów Roku Polskiego „Polska! Year”, wystąpiła m.in. wCadogan Hall i w Royal College of Music. W 2014, podczas uroczystego koncertu na Placu Zamkowym w Warszawie podsumowującym obchody 25-lecia Wolności, w obecności m.in. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Baracka Obamy, poprowadził prawykonanie kantaty Wolność Włodka Pawlika. Poprowadził premierowe przedstawienia baletów 1914 (2014) oraz Chopiniana/Bolero/Chroma (2016) w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Dokonuje nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, dla telewizji, w tym muzyki filmowej (m.in.: M. Zielińskiego, W. Pawlika, J.A.P. Kaczmarka, Z. Preisnera) i rozrywkowej. W jego dorobku artystycznym znajduje się blisko 30 płyt CD i DVD. Dwie z nich otrzymały nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”: z koncertami fortepianowymi Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Stanisława Drzewieckiego z towarzyszeniem orkiestry kameralnej „Mała Filharmonia” (w 1998), z Bajką Stanisława Moniuszki i II Suitą orkiestrową Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Białostockiej (w 1999). Album z utworami Zygmunta Stojowskiego w 2009 otrzymał wyróżnienie Editor's Choice w kategorii orkiestrowej miesięcznika "Gramophone". Otrzymał dwie nagrody "Fryderyk": 2012 za płytę Paderewski – Piano Concerto, Polish Fantasy (DUX) z Kevinem Kennerem w roli solisty, natomiast w 2016 - za płytę Symphony of Providence Pawła Łukaszewskiego.

Uczestniczy w festiwalach i przeglądach muzycznych, m.in. w Forum im. Witolda Lutosławskiego, Warszawskich Dniach Oratoryjnych, Viva il Canto, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych.

Różnorodny repertuar Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego obejmuje dzieła wokalno-instrumentalne, muzykę operową, symfoniczną, w tym prawykonania współczesnej muzyki polskiej.

W ciągu swojej wieloletniej działalności artystycznej otrzymał: Nagrodę Ministra Kultury „Ad Astra”, ufundowaną dla młodych i utalentowanych twórców kultury (2001), Srebrny Krzyż Zasługi (2004), Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" (2006), doroczną Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie kultury, Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego (2016).

aktualizacja: 2002, 2009 (mk), 2022 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry