Skip to main content

Osmoliński Ryszard Jan

Osmoliński Ryszard Jan

Nawigacja
  • Wykonawca

skrzypek, dyrygent i pedagog; ur. 27 marca 1952, Wrocław. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat we Wrocławiu, a następnie kontynuował w Liceum Muzycznym w Lublinie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Oskara Ruppla. W tym czasie zainteresował się również dyrygenturą, kształcąc się u ówczesnego dyrektora Filharmonii Lubelskiej - Mariana Lewandowskiego. W 1974 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego i w klasie kameralnej prof. Kiejstuta Bacewicza, otrzymując tytuł magistra sztuki.

W 1972 roku jako student II roku Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi został najmłodszym członkiem Orkiestry Symfonicznej Państwowej Filharmonii w Łodzi, z którą, pod dyrekcją Henryka Czyża, występował w wielu krajach Europy. Od tego czasu zagrał w ponad 2000 koncertów symfonicznych, kameralnych i solowych w Polsce i zagranicą - w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Francjii, Słowacji, Rosji, Mołdawii, Gruzji, na Kubie, Meksyku, Mołdawii, Niemczech, Rosji, Szwecji, USA, Ukrainie, we Włoszech i Watykanie. Równocześnie sam był organizatorem ponad 300 koncertów kameralnych i wziął udział w licznych spotkaniach edukacyjnych jako pedagog, wykładowca i juror konkursów kameralnych w Polsce, USA, Niemczech i na Ukrainie. W latach 1978-1979 współpracował jako skrzypek z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Iranu w Teheranie, następnie pełnił funkcje pierwszego skrzypka orkiestry Real Teatro di San Carlo w Neapolu (1979-1980), Orkiestry Kameralnej im. A. Scarlattiego Radia i Telewizji Włoskiej RAI w Neapolu (1980–1983) oraz koncertmistrza HallandsEndsemblen w Halmstad w Szwecji (1992–1993).

W 1980 roku stworzył we Włoszech Polskie Duo Skrzypcowe; wraz z małżonką są również członkami The Wieniawski String Quartert; zespoły te zdobyły kilka międzynarodowych nagród, a także zagrały setki koncertów na festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą, wykonując przede wszystkim muzykę polskich kompozytorów.

W 1988 roku zainicjował w Sokolnikach Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyczne Lato” oraz Kursy Muzyczne dla Młodzieży; pod jego dyrekcją artystyczną odbyło się tu kilkaset koncertów z udziałem artystów z całego świata. Był również pomysłodawcą i organizatorem „Łódzkich Dni Muzyki Kameralnej”, Ogólnopolskiego Konkursu Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz oraz Festiwalu Młodzieżowych Zespołów Muzycznych w Liceum Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Łodzi.

Ryszard J. Osmoliński jest nauczycielem dyplomowanym. Wychował kilka pokoleń muzyków, którzy zdobywali pierwsze nagrody na ogólnopolskich konkursach i przesłuchaniach muzycznych oraz pracują obecnie w zespołach w całym kraju, działają jako soliści i pedagodzy. Od 1988 roku pracuje jako nauczyciel gry skrzypcowej w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Tutaj również powołał do życia w 1988 roku Orkiestrę „Łódzkie Smyczki”, z którą z powodzeniem koncertował w całej Europie oraz w USA i Meksyku. W latach 1991–1995 pełnił funkcję kierownika Sekcji Smyczkowej, Harfy i Gitary w ZSM im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Od 2010 roku prowadzi również klasę skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej w Kutnie Filia w Łęczycy. Od 2006 roku jest jednocześnie dyrygentem i szefem artystycznym Akademickiej Orkiestry Politechniki Łódzkiej.

Ryszard J. Osmoliński w 1983 roku otrzymał tytuł członka rzeczywistego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie. Jest również aktywnym członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1997 roku.

Ma na swoim koncie liczne nagrania dla Radia i Telewizji jako skrzypek i dyrygent oraz prawykonania utworów kameralnych i orkiestrowych kompozytorów polskich, włoskich, duńskich i szwedzkich.

Brał udział jako skrzypek i dyrygent w wielu koncertach w Instytutach Polskich i w innych ośrodkach polskich za granicą propagując muzykę polską m.in. w Wiedniu, Graz, Rzymie, Paryżu, Berlinie, Sztokholmie, Budapeszcie, we Lwowie i Równem na Ukrainie, w Mexico City, Puebla oraz w USA w Salt Lake City, Parc City, Orlando, Cleerwater.

Za swoją działalność uhonorowany został licznymi dyplomami i nagrodami m.in.: „Premio Guarracino” w Neapolu, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi, Nagrodą Rektora Politechniki Łódzkiej, Nagrodą Indywidualną I i II st. Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006), Nagrodą Ministra Kultury (2011), Brązowym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta RP (2012), Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za wkład w kulturę (2020), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2020).

aktualizacja: 2012 (mk), 2022 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry