Przejdź do głównej treści

Paciorkiewicz Artur

Paciorkiewicz Artur

Nawigacja
  • wykonawca

altowiolista i kameralista; ur. 27 marca 1945, Ursus Czechowice k. Warszawy. Syn kompozytora Tadeusza Paciorkiewicza. Studiował grę na skrzypcach w klasie Ireny Dubiskiej oraz grę na altówce pod kierunkiem Stefana Kamasy w Akademii Muzycznej w Warszawie. Studia uzupełniające w zakresie gry solowej i muzyki kameralnej odbył w Accademia Musicale Chigiana w Sienie oraz na Uniwersytecie w Yale, które ukończył dyplomami z wyróżnieniem (1977). Uczestniczył również w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Pala Lukacsa (Weimar, NRD), Ulricha Kocha (Freiburg, RFN) i Raphaela Hillyera (New Heaven, Stany Zjednoczone).

Artur Paciorkiewicz jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. Jako solista  otrzymał list wyróżniający Yehudi Menuhina - Przewodniczącego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Carla Flescha w Londynie (1969), uhonorowany został  Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux i Brązowym Medalem na Międzynarodowym Konkursie Altowiolowym w Genewie (1972). Jako kameralista otrzymał Nagrodę Krytyków "Orpheus” na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień” (1965), II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów smyczkowych w Wiedniu (1971), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Monachium (1973), I Nagrodę na Festiwalu Kwartetów Smyczkowych Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie (1977), IV nagrodę na Konkursie Radiowych Kwartetów Smyczkowych w Helsinkach (1978), Medal "Polihymnia” na Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej w Poznaniu (1979),  II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Evian (Francja), a także dodatkowo Nagrodę Międzynarodowego Jury Krytyków Muzycznych (1979), .

Skomponowany w 1976 roku Koncert na altówkę i orkiestrę Tadeusz Paciorkiewicz zadedykował swojemu synowi Arturowi.

W latach 1968-70 był solistą Orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie, później członkiem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej prowadzonej przez Karola Teutscha. W latach 1970-76 grał razem z Kwartetem Wilanowskim. Był też współzałożycielem Kwartetu Smyczkowego Varsovia, w którym grał do 1989, to jest do momentu jego rozwiązania. W latach 1990-2015 był solistą i członkiem orkiestry Sinfonia Varsovia.

Jako solista oraz kameralista występuje w bogatym repertuarze, obejmującym utwory klasyczne i współczesne na altówkę oraz violę d'amore. Występował pod batutą takich dyrygentów, jak Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Karol Teutsch.

Dokonał wielu nagrań dla radia, telewizji i firm fonograficznych, m.in. Le Chant du Monde, DUX, EMI, Olympia, Pavane, Polskie Nagrania, RCA, Acte Préalable. Kwartet Varsovia, którego był członkiem, otrzymał "Diament" paryskiego pisma "Harmonie" oraz nagrodę "Caecilia" Związku Belgijskich Krytyków Muzycznych za nagranie CD z kwartetami smyczkowymi Karola Szymanowskiego dla belgijskiej firmy Pavane Record (nagrodę wręczyła w 1983 roku Królowa Belgii) oraz Złotą Odznakę "Le Diapason" za nagranie CD z muzyką polską dla firmy Pavane Record (1984).

W latach 1970-89 był docentem w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie prowadził klasę altówki oraz Katedrę Kameralistyki. Wykładał też podczas kursów muzycznych we Francji, w Kanadzie i Japonii. W 2002 roku był gospodarzem XI Międzynarodowego Kongresu Violi d’Amore w Radziejowicach, który po raz pierwszy odbył się w Polsce.

Jest członkiem Jury Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Indywidualności Muzycznych im. Tadeusza Paciorkiewicza.

Za swoją działalność artystyczną Artur Paciorkiewicz otrzymał Nagrodę  Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej (1974), Nagrodę Komitetu do Spraw Radia i Telewizji za twórczy udział w radiowych i telewizyjnych programach artystycznych (1975), Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina za szczególne osiągnięcia w dziedzinie dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej (1980), Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w dziedzinie w upowszechnianiu kultury (1983). Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1989) i  Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2015).

aktualizacja: 2006, 2009 (Małgorzata Kosińska), 2023 (Wiktoria Antonczyk)

Strona internetowa artysty: https://artur.paciorkiewicz.pl/ 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry