Przejdź do głównej treści

Przybylski Janusz

Przybylski Janusz

Nawigacja
  • wykonawca

dyrygent i pedagog; ur. 2 grudnia 1939, Łódź. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie dyrygentury prof. Tomasza Kiesewettera oraz klasie altówki prof. Zbigniewa Friemana, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Studia uzupełniał we Włoszech pod kierunkiem Franco Ferrary (1972). W latach 1975-76 kształcił się w Konserwatorium Leningradzkim u prof. Arwida Jansonsa. W 1992 roku ukończył Podyplomowe Studium Kształcenia Menedżerów przy Uniwersytecie Gdańskim.

Jeszcze podczas studiów podjął pracę w orkiestrze Państwowej Filharmonii w Łodzi w charakterze altowiolisty. W 1964 roku otrzymał od ówczesnego Dyrektora Artystycznego Filharmonii Krakowskiej - Henryka Czyża - propozycję objęcia kierownictwa chóru zawodowego tej instytucji. Uczestniczył w przygotowaniach chórów do nagrań płytowych Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego, za co otrzymał w 1968 roku wraz z Henrykiem Czyżem i Józefem Suwarą prestiżową nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki "Grand Prix du Disque".

W latach 1970-1980 był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Olsztynie. Z początkiem 1980 roku objął funkcję kierownika muzycznego Warszawskiej Opery Kameralnej, by po dwóch latach przyjąć stanowisko zastępcy Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Wielkiego w Warszawie. Równocześnie pracował w Akademii Muzycznej w Warszawie, prowadząc jej orkiestrę symfoniczną. W latach 1984-93 był kolejno Dyrektorem Artystycznym Opery Bałtyckiej, później Filharmonii Bałtyckiej. Od 1994 roku był Konsultantem Artystycznym Macedońskiej Opery i Baletu oraz Filharmonii w Skopie (Macedonia) oraz gościnnym dyrygentem.

W latach 1997-1999 pełnił funkcję konsultanta artystycznego Filharmonii w Koszalinie i w Olsztynie. Od listopada 1999 do lutego 2000 roku odbył tournée europejskie z Orkiestrą i Baletem Teatru z St. Petersburga. Współpracował również z Teatrem Bolszoj z Mińska, Operą z Woroneża oraz Operą i Filharmonią we Lwowie, z którymi odbywał regularne koncerty zagraniczne. Od września 2003 do grudnia 2007 roku ponownie był kierownikiem muzycznym Opery Bałtyckiej, a od stycznia 2008 do lipca 2011 roku - Dyrektorem Artystycznym Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Występował na wszystkich ważniejszych scenach i estradach koncertowych Polski, Rosji, Europy zachodniej, Japonii i krajach azjatyckich. Dokonał wielu nagrań płytowych, także dla potrzeb radia, telewizji i filmu.

Za nagranie płyty Missa pro Pacei Feliksa Nowowiejskiego w 2010 otrzymał nagrodę przyznawana przez Akademię Fonograficzną "Fryderyk”.

Oprócz działalności artystycznej zajmuje się pedagogiką. Początkowo wykładał jako docent kontraktowy w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Od 1991 do 2007 roku był profesorem nadzwyczajnym Akademii Muzycznej w Gdańsku, w której powołał klasę dyrygentury symfoicznej i operowej przy Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. Założył także i kierował Podyplomowymi Studiami dla Dyrygentów Orkiestr Dętych. W październiku 2010 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego nominację profesora sztuk muzycznych. Od 2013 roku współpracuje z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 2020 prowadzi klasę dyrygentury orkiestr dętych, w ramach Podyplomowych Studiów Dyrygentury Orkiestr Dętych UMFC.

Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał wiele nagród i wyróżnień regionalnych, resortowych i państwowych. Jest również laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień zagranicznych np. nagrody niemieckich krytyków muzycznych za najlepsze przedstawienie roku 1986 i 1989 wystawione i prezentowane w Niemczech (Traviata i Nabucco), order Emira Kuwejtu (1995). W październiku 2001 roku za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, w listopadzie 2006 - nagrodzony Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Medalem Św. Jakuba za upowszechnianie kultury muzycznej miasta Olsztyn, a 28 października 2007 roku - uhonorowany odznaczeniem Gloria Artis i Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańsk za wybitny wkład w krzewieniu kultury muzycznej na Pomorzu. W sierpniu 2011 roku odznaczony został Kawalerskim Krzyżem Odrodzenia Polski. W 2021 uhonorowano maestra Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

aktualizacja: 2013 (Anna Iwanicka), 2024 (Wiktoria Antonczyk)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: polmic@polmic.pl

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry