skrzypek-solista i kameralista, kompozytor, dyrygent; ur. 23 marca 1953, Warszawa. W 1978 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Ireny Dubiskiej.
Pracował jako I skrzypek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1981-82 był solistą i II koncertmistrzem Filharmonii w Las Palmas, gdzie założył kwintet smyczkowy Camerata Musica Viva. Tam też prowadził ożywioną solistyczną działalność koncertową. W 1986 roku zadebiutował w Salle Cortot. W roku 1987 wraz z bratem Karolem Radziwonowiczem podczas Dni Muzyki Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju prawykonał Wielką Sonatę na skrzypce i fortepian Józefa Wieniawskiego.
Tomasz Radziwonowicz jako pierwszy dokonał opracowań na fortepian i kwintet smyczkowy wszystkich utworów Fryderyka Chopina na fortepian z towarzyszeniem orkiestry. Jest również autorem opracowań muzyki rozrywkowej, kolęd (ponad 150 aranżacji) i standardów jazzowych.
W roku 1990 założył kwintet smyczkowy I Solisti di Varsavia, z którym z dużym powodzeniem koncertował w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Kanada, Rosja, Cypr). Z zespołem tym nagrywał płyty CD (m.in. komplet dzieł Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę w opracowaniu na kwintet smyczkowy – nominacja do nagrody Fryderyk 1998 w kategorii Muzyka Kameralna).
W 1998 roku założył Orkiestrę Kameralną Sinfonia Viva, której dyrektorem artystycznym jest do dnia dzisiejszego. Sinfonia Viva ma w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt CD, z których kilka otrzymało prestiżowe nagrody i nominacje. Album Musica Sacromontana IX Pasquale Anfossi zdobył nagrodę Złotego Orfeusza we Francji (2015).
Tomasz Radziwonowicz propaguje dzieła polskich twórców w kraju i na świecie. Jego podróże koncertowe obejmują również Holandię, Wielką Brytanię i Kanadę.
Od 2022 roku wraz z bratem prowadzi audycję w Polskim Radiu RDC "Music Brothers, czyli z kulturą za pan brat".
aktualizacja: 2010 (Zespół POLMIC), 2023 (wa)
Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową
Koncert skrzypcowy
Trzy myśli na wibrafon i wiolonczelę
Koncert skrzypcowy nr 2
Antyfona na sopran, chór mieszany i 10 instrumentów smyczkowych
Pieśni do słów Karola Wojtyły
Missa nocturna (2016)
Fantazja na fortepian, orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów dętych (2018)
Requiem dla świata na solistów, chór i orkiestrę (2019)
Muzyka filmowa
Muzyka do filmu Ego w reż. Adama Ustynowicza (1985)
Muzyka teatralna
Muzyka do spektaklu telewizyjnego Testament Szekspira w reż. Adama Ustynowicza (1994)