dyrygent i pedagog; ur. 9 lipca 1948, Warszawa. Studia dyrygenckie odbył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie Bogusława Madeya. Już podczas studiów był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Związku Harcerstwa Polskiego, z którą występował w całej Polsce. W 1971 ukończył studia otrzymując dyplom z wyróżnieniem. W 1973 otrzymał stypendium DAAD i wyjechał na studia podyplomowe do Akademii Muzycznej w Kolonii. W 1974 i 1975 doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich w Wiedniu. W 2010 roku nadano mu tytuł profesora zwyczajnego.
W 1971 został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie zadebiutował w 1972 spektaklem Giselle Adolphe’a Adama. Później prowadził również opery: Łucja z Lammermour Gaetano Donizettiego,Traviata Giuseppe Verdiego, Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Carmen Georgesa Bizeta, oraz balety: Coppelia Léo Delibesa, Córka źle strzeżona Louisa Ferdinanda Hérolda. Będąc etatowym dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie do 1978, w 1974 wygrał konkurs na dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej i tu podjął pracę, pełniąc w latach 1978-80 funkcję dyrektora naczelnego oraz artystycznego. Oprócz koncertów abonamentowych prowadził koncerty w ramach Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna” i koncerty organizowane przez Młodzieżowy Ruch Pro Sinfonica. Jednocześnie w 1978, na zaproszenie Jana Krenza, który był dyrektorem artystycznym opery i filharmonii w Bonn, został pierwszym dyrygentem Theater der Stadt Bonn i Beethovenhalleorchester i pełnił tę funkcję do 1981.
W 1982 Wojciech Rajski założył na Wybrzeżu orkiestrę kameralną, z którą koncertował w Monachium, Hanowerze i w sali Filharmonii Berlińskiej. Początkowo funkcjonowała ona pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego, a w latach 1986-2024 działała pod jego kierownictwem jako Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Z orkiestrą tą podczas tournée koncertowych odwiedził dwukrotnie Stany Zjednoczone (m.in. wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku i Kennedy Center w Waszyngtonie), Chiny, Japonię i prawie wszystkie kraje europejskie. Od 2024 roku maestro jest dyrygentem honorowym zespołu.
Jednocześnie w 1988 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W latach 1993-2006 był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. W toku intensywnej, kilkuletniej pracy podniósł poziom artystyczny tej orkiestry do czołówki polskich orkiestr symfonicznych. Gościł z nią m.in. we Francji, Włoszech, w Szwajcarii, Luksemburgu, Holandii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii i Niemczech, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych.
Wojciech Rajski stale koncertuje jako gościnny dyrygent z wieloma orkiestrami, odwiedzając Czechy, Rosję, Niemcy, Szwajcarię, Węgry, Szwecję, Anglię, Grecję, Hiszpanię, Francję, Meksyk i Brazylię, prowadząc m.in. orkiestry: Swisse Romaine, NDR Hannover, Bayerische Rundfunk. Występował z tak znakomitymi solistami, jak Claudio Arrau, Leonid Kogan, Henryk Szeryng, Mścisław Rostropowicz, Sabine Meyer, Luigi Alva, Heinrich Schiff, Natalia Gutman, Witold Małcużyński, David Geringas, David Oistrach, Gerhard Oppitz, Misha Maisky, Ivo Pogorelich, Oli Mustonnen, Paul Badura-Skoda, Peter Damm, Kevin Kenner, Christoph Eschenbach, Boris Pergamentschikov, Julia Fischer, Bernd Glemser, Aleksiej Sułtanov, Sergej Nakariakov, Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna, Piotr Beczała, Rolando Villazon. Dwukrotnie odbył tournée po Niemczech z Krystianem Zimermanem (z orkiestrą Junge Deutsche Philharmonie oraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot).
Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach m.in.: Festiwalu "Warszawska Jesień”, Praskiej Wiośnie, Festiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festiwal, Evian Montpellier, La Chaise Dieu, Tivoli Kopenhaga, Festspiele Mecklenburg – Vorpommern, Rheingau Festival, The International Tamaulipas Festival, Midem Classique Nicea, Festival Musica d’Oggi, Abbaye Saint-Victor de Marseille, Europäisches Musikfest Stuttgart.
Wojciech Rajski ma w swym fonograficznym dorobku ponad 60 płyt, dla takich firm, jak EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Wifon, KOCH, Bis, CPO, Sonomaster, Amati, Polskie Radio, DUX, CD ACCORD, UNIVERSAL. Dokonał też nagrań archiwalnych dla radia i telewizji w kraju, jak również dla SAT 1, 3 SAT i ARD.
Z inicjatywy Wojciecha Rajskiego i władz miasta Sopotu w 2011 roku powołany został do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic. Maestro Rajski sprawuje funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu.
Zajmuje się równocześnie działalnością pedagogiczną. W 1993 wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe, gdzie otrzymał tytuł profesora. Od 1998 jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, od 2008 prowadzi klasę dyrygentury w gdańskiej Akademii Muzycznej.
W uznaniu dokonań artystycznych Wojciech Rajski otrzymał m.in.: w 1998 – Medal Św. Wojciecha za wybitne zasługi dla Miasta Gdańska, w 2002 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 2005 – Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, 2008 - Pomorską Nagrodę Artystyczną, 2022 - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, 2024 - honorowe obywatelstwo Sopotu.
aktualizacja: 2003, 2009 (Małgorzata Kosińska), 2020, 2024 (Wiktoria Antonczyk)