Skip to main content

Świętoński Wojciech

Świętoński Wojciech

Nawigacja
  • Wykonawca

pianista; ur. 23 lutego 1984. W roku 2008 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli. Kameralistykę fortepianową studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Marchwińskiego. Następnie ukończył studia podyplomowe u prof. Macieja Paderewskiego i prof. Krystyny Borucińskiej oraz Studium Pieśni. Wcześniej pobierał lekcje u profesorów z Konserwatorium Moskiewskiego (prof. Viera Nossina oraz prof. Alexei Skavronskiy). Był uczestnikiem elitarnego Kursu mistrzowskiego Maestro Ivo Pogorelicha. Pozostając z nim w stałym kontakcie, nieustanie czerpie inspiracje z licznych wskazówek artysty.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Kijowie („Ukrainian Composers’ Hous”- Kijów 2001) i Rzymie (Konkurs organizowany przez Włoskie Towarzystwo imienia Fryderyka Chopina oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Nauczycieli Fortepianu).

Regularnie występuje w salach koncertowych Europy, z recitalami i z towarzyszeniem orkiestry. Współpracował z takimi zespołami, jak Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Polska Orkiestra Radiowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, występując pod batutą m.in. Moniki Wolińskiej, Grzegorza Mielimąki, Tomasza Bugaja oraz Szymona Kawalli.

Organizuje i występuje na koncertach promujących współczesną muzykę polską, partycypując w programach realizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktywnie koncertował podczas obchodów Roku Karola Szymanowskiego oraz Roku Fryderyka Chopina. Jego występy inaugurowały Paradę Schumanna oraz otwarcie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli w 2010 roku. Obok sztandarowych dzieł muzyki fortepianowej, nieustannie poszerza swój repertuar o awangardowe i neoklasyczne dzieła twórców XX wieku (Siergiej Prokofjew, Benjamin Britten). Dociera również do mniej znanych kompozytorów, a wyniki tych poszukiwań są uwieczniane na kolejnych nagraniach płytowych.

W jego dorobku nagraniowym znajdują się płyty: Wieniec pieśni do słów Marii Konopnickiej, Stanisław Wisłocki. Piano works, Mikolaj Bugajak. Strange Sounds And Inconceivable Deeds oraz płyta Przemysław Gintrowski. Tren, której wydanie wieńczyło obchody Roku Zbigniewa Herberta.

Był stypendystą Lions Club NIKE, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Artysta bardzo zaangażowany jest w działalność charytatywną. Współpracując z Fundacją „Latająca Akademia” regularnie daje koncerty, z których dochód przeznaczony jest na wspieranie dzieci autystycznych oraz z zespołem Downa.

Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Stowarzyszenia Artystów STOART.

aktualizacja: kwiecień 2015 (ai)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry