pianista; ur. 5 października 1967, Ruda Śląska. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem Adeli Pyszny w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Bytomiu. W 1982 został uczniem Józefa Stompla, pod kierunkiem którego w 1986 rozpoczął studia w zakresie gry na fortepianie w Akademii Muzycznej w Katowicach. Studia ukończył w 1991 dyplomem z wyróżnieniem. W latach 1991-96 doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich u Karl-Heinza Kämmerlinga w Hanowerze oraz Andre Dumotiera i Jean-Claude’a Vanden-Eyndena w Belgii.
Jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów: w 1987 otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bardolino we Włoszech oraz II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fundacji Stendhal w Krakowie, w 1990 – nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza na Konkursie Chopinowskim w Warszawie, w 1992 – II Grand Prix, nagrodę publiczności oraz nagrodę dla najlepszego Europejczyka na Międzynarodowym Konkursie im. Marguerite Long – Jacques Thibaud w Paryżu, a w 1996 – VI nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Montrealu. Ponadto czterokrotnie był laureatem konkursu na stypendia artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także laureatem „Estrady Młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Wojciech Świtała koncertował w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, Peru, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, Maroku.
Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju (w tym z Aukso, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną „Amadeus”, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej), i za granicą, pod batutą m.in. Jana Krenza, Krzysztofa Missony, Jerzego Katlewicza, Tadeusza Strugały, Agnieszki Duczmal, Volkera Schmidt-Gertenbacha, Mirosława Jacka Błaszczyka, Tomasza Bugaja.
W swoim repertuarze ma również utwory kameralne, które wykonuje ze skrzypkiem Szymonem Krzeszowcem, Piotrem Pławnerem, sopranistką Ewą Iżykowską, Kwartetem Śląskim, Kwartetem Camerata, Royal String Quartet.
Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, Radia Katowice, BBC, rozgłośni radiowych we Francji oraz stacji telewizyjnych. Dla firm płytowych IMC, Polskie Nagrania, BeArTon utrwalił utwory Franza Liszta, Roberta Schumanna, Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna-Bartholdy, a wraz z Szymonem Krzeszowcem – komplet sonat na skrzypce i fortepian Johannesa Brahmsa dla firmy fonograficznej Sony Music Polska. Jego nagrania dwukrotnie zostały wyróżnione nagrodą „Grand Prix du Disque Frédéric Chopin” (2000 i 2005), oraz dwukrotnie nagrodą przemysłu fonograficznego "Fryderyk"(2002 i 2009). W 2006 ukazała się jego płyta zarejestrowana w technologii Super Audio CD z utworami Juliusza Zarębskiego nagrana wspólnie z Royal String Quartet. W 2007 opublikowany został przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina album z Preludiami op. 28 Chopina, wykonanymi na fortepianie marki Pleyel z 1848 oraz Andante spianato i Wielkim Polonezem op. 22 zarejestrowanym na Erardzie z 1849. W 2013 nagranie to uzyskało certyfikat złotej płyty. W 2008 firma DUX wydała płytę nagraną z Piotrem Pławnerem, zawierającą utwory na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego. W 2011 ukazała się płyta Fryderyk Chopin. Ballady, Nokturny i Scherzo: Wojciech Świtała wykonał je także na fortepianie Pleyela z 1848.
Wojciech Świtała od 1998 zajmuje się działalnością pedagogiczną. Jest profesorem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2008-2012 pełnił funkcję prorektora ds. dydaktyki i nauki, następnie w latach 2012–2016 - kierownika Katedry Fortepianu tejże uczelni.
Pełni stanowisko profesora również w Katedrze Fortepianu Uniwerytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (od 2020).
Prowadzi warsztaty pianistyczne w kraju i za granicą. Jest pomysłodawcą Międzynarodowych Pianistycznych Kursów Mistrzowskich w Katowicach, które odbywały się w latach 2010-2017. Był jurorem takich konkursów pianistycznych, jak: Międzynarodowy Konkurs im. Marguerite Long i Jacques'a Thibaud w Paryżu (2009), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2010, 2013), Ogólnopolski Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2007, 2008, 2010, 2012, 2015, 2016), Konkurs na stypendia fundacji Yamaha, Konkurs EPTA w Krakowie, XVII i XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, konkursów im. Artura Rubinsteina w Pekinie i im. Vladimira Horowitza w Kijowie (2016 i 2019), IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2017), I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018).
Od 2014 zasiada w Radzie Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Od 2021 jest także członkiem zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W 2014 roku został nagrodzony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za osiągnięcia w dziedzinie szkolnictwa artystycznego.
aktualizacja: 2005, 2009 (mk), 2022 (wa)