pianista; ur. 7 stycznia 1982, Warszawa. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Józefa Stompla. Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova. W 2014 uzyskał stopień naukowy doktora sztuki, natomiast w 2020 - stopień doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie artystycznej - sztuki muzyczne.
Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Aleksieja Maksymowa, Wiesława Szlachtę, Christophera Wynekena oraz Krystiana Zimermana.
Piotr Sałajczyk jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów (m. in. Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Konkursu Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowego Konkursu Contessa Tina Orsi Anguissola Scotti w Pianello Val Tidone).
Wielokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Pianista wiele uwagi poświęca muzyce rzadko wykonywanej oraz współczesnej: ma na swoim koncie prawykonania muzyki najnowszej.
Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m. in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Śląską, Sinfonią Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą Muzyki Nowej, Sinfoniettą Cracovią. Brał udział w wielu festiwalach w Polsce („Warszawska Jesień“, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego i „Chopiniana” w Warszawie, „Ars Cameralis”, „Wratislavia Cantans”, Chanterelle Festival, Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal „Kwartet Śląski i jego goście“, Musica Polonica Nova, Sacrum Profanum, Festiwal Prawykonań NOSPR, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku) i na świecie („Aksamitna Kurtyna” we Lwowie, Lwowski Międzynarodowy Festiwal „Wirtuozi”, Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii, Bejing Modern Music Festival w Chinach, Intersonanzen w Poczdamie, Unerhoerte Musik w Berlinie, Festiwal im. Anatolija Kos-Anatolskiego w Kołomyji, Budapesztańska Wiosna, Musique et Neige, Usedomer Musikfestival). W 2009 roku został zaproszony do Berlina i Poczdamu na cykl recitali z muzyką najnowszą niemieckich i polskich kompozytorów. Na koncercie finałowym „Warszawskiej Jesieni” w 2011 roku wykonał z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej partię głosu syntetycznego w utworze Breaking News Aleksandra Nowaka.
Jako kameralista współpracuje z wieloma wybitnymi artystami, między innymi Urszulą Kryger, Agatą Zubel, Piotrem Pławnerem, Kwartetem Śląskim i Apollon Musagete Quartett. Był członkiem kwintetu fortepianowego Lasoń Ensemble, działającego pod patronatem miasta Mikołowa. Członek Hashtag Ensemble.
Jego debiut fonograficzny – płyta z ostatnimi sonatami L. van Beethovena oraz F. Schuberta, wydana przez firmę DUX w listopadzie 2011 roku - został wyróżniony tytułem „Maestro” francuskiego miesięcznika „Pianiste” (nr 72, styczeń-luty 2012). Pianista ma na swoim koncie nagrania płytowe dla wytwórni CD Accord, Naxos, Haenssler, które zdobywały wyróżnienia w kraju i za granicą (Pizzicato Supersonic, 5 de Diapason, płyta miesiąca Opera Nederland, srebny medal Global Music Award). Nagrywał również dla Programu 2 Polskiego Radia, belgijskiej rozgłośni Musiq3, Deutschlandradio oraz HR2. Szczególną pozycję w jego dyskografii zajmuje wydany w 2017 roku przez firmę DUX czteropłytowy album, na którym artysta zarejestrował wszystkie utwory fortepianowe Juliusza Zarębskiego w kolejności opusowej. Utwory na cztery ręce zostały nagrane wraz z Marią Szwajger-Kułakowską. Jest to pierwsze kompletne nagranie wydanych kompozycji tego kompozytora. Płyta Mieczysław Wajnberg – String Quartet No. 7 & Piano Quintet (CD Accord), którą nagrał z Kwartetem Sląskim, otrzymała w 2018 roku nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej "Fryderyk" w kategorii "Album roku: muzyka kameralna". Dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zrealizował z orkiestrą AUKSO nagranie Concertino Władysława Szpilmana w ramach projektu PWM „100 na 100”.
Był pianistą Sommerakademie Salzburg. Obecnie prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
W 2017 roku Piotr Sałajczyk nominowany był do Paszportu Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”. W 2018 otrzymał Nagrodę Orfeusza „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”, przyznaną przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
aktualizacja: 2018, 2022 (wa)
Strona internetowa artysty: www.salajczyk.com