skrzypaczka i altowiolistka; ur. 28 kwietnia 1958, Warszawa. Po otrzymaniu dyplomu w warszawskiej Akademii Muzycznej (w klasie Marii Słubickiej i Stanisława Kawalli) oraz stażu w Konserwatorium Moskiewskim u Oleha Krysy, wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych kursach interpretacji muzyki dawnej. Uzyskała także dyplom Dresdner Akademie für Alte Musik w specjalności "skrzypce barokowe” po studiach w klasie Simona Standage’a (w latach 1993-97). W 2013 nadano jej stopień doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych (instrumentalistyka).
Gra również na instrumentach średniowiecznych i renesansowych poprzedzających skrzypce.
Jest założycielką (1990) i kierownikiem artystycznym zespołu Il Tempo, który jako pierwszy niejednokrotnie prezentował odnalezione przez muzykologów dzieła muzyki dawnej. Jest autorką opracowań tych utworów. Opracowała też pieśni sefardyjskie do spektaklu W drodze w reż. Hanny Chojnackiej.
Jako solistka, kierowniczka IL Tempo, współpracowniczka zespołów i orkiestr polskich i międzynarodowych bierze udział w znaczących festiwalach w Polsce i na świecie. Współpracuje m.in. z Simonem Standagem – tak w repertuarze zespołu Il Tempo, jak i w cyklu koncertów duetów skrzypcowych "Barokowy dialog”. Przez wiele lat z zespołem Ars Nova wykonywała muzykę średniowiecza i renesansu na rebeku, fideli i mazankach. Z IL Tempo oraz Międzyuczelnianą Orkiestrą Barokową prowadziła od skrzypiec liczne koncerty (m.in. oratorium Resurrezione G.F. Haendla, operę Dydona i Eneasz H. Purcella, symfonie ze zbiorów Jasnej Góry, Stabat Mater J. Zeidlera, serenatę La Liberalità di Numa Pompilio G. A. Ristoriego, Weihnachtsoratorium J. S. Bacha). Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy na rok 2019 umożliwiło jej realizację autorskiego projektu "Polska i Warszawa na mapie muzyki dawnej", który obejmował prace badawcze i artystyczne nad programami promującymi twórczość artystów Zamku Królewskiego.
Nagrywa dla radia i telewizji oraz firm fonograficznych (ma na koncie kilkadziesiąt płyt). Na zamówienie Polskiego Radia nagrała również na kopiach instrumentów smyczkowych improwizacje inspirowane grą polskich skrzypków ludowych. W latach 1992-2002 prowadziła autorskie audycje na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Pełni funkcję profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi klasę skrzypiec barokowych. W latach 1996-2016 roku kierowała Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej (obecnie Zakład Muzyki Dawnej) UMFC i Międzyuczelnianą Orkiestrą Barokową. Według koncepcji i pod kierownictwem Agaty Sapiechy odbywały się coroczne wydarzenia artystyczne i naukowe: Forum Muzyka Dawna na UMFC (2003-2017), Sympozja Naukowe "Od źródła do muzycznej interpretacji” (2012-2015). W latach 2009-12 reprezentowała UMFC na kursach mistrzowskich Early Music Platform organizowanych przez Association Européenne des Conservatoires.
W latach 2015-18 wykładała na Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2019 prowadzi zajęcia w Liceum i Technikum Zespołu Szkół im. M. Konarskiego w Warszawie.
Jest założycielką (w 1991), dyrektorką i wykładowczynią Międzynarodowych Letnich Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie. W 1999 założyła Fundację Concert Spirituel, której zadaniem jest wspomaganie i promowanie inicjatyw muzycznych z zakresu interpretacji muzyki dawnej zgodnie z założeniami epoki. Sprawuje w niej funkcję przewodniczącej Rady Programowej.
Od 2021 jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej oraz ekspertem w dziedzinie "Muzyka" w Komisji Stypendialnej Ministra Edukacji i Nauki.
Agata Sapiecha zasiada w jury konkursów muzyki dawnej oraz kameralnej w Polsce i na świecie (m.in. Festiwal Flandryjski w Brugii, Githaralia w Przemyślu). Jest przewodniczącą jury i członkinią rady artystycznej Festiwalu Schola Cantorum w Kaliszu.
Do 2000 pełniła funkcję wiceprezesa Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej. Jest także członkiem Zarządu Central European Festival’s Early Music Association.
Trzykrotnie była nominowana do "Paszportu” tygodnika Polityka” w kategorii "muzyka”. Otrzymała honorową odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006), tytuł i odznakę "Zasłużony dla Miasta Kalisza" przyznawaną przez Radę Miejską Kalisza (2013), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczno-dydaktyczne (2014), Doroczną Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie Edukacji Artystycznej (2020) i Brązowy Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2022).
aktualizacja: 2002, 2009 (Małgorzata Kosińska), 2025 (Wiktoria Antonczyk)