Skip to main content

Sapiecha Agata

Sapiecha Agata

Nawigacja Literatura
  • Wykonawca

skrzypaczka; ur. 28 kwietnia 1958, Warszawa. Po otrzymaniu dyplomu w warszawskiej Akademii Muzycznej (w klasie Marii Słubickiej i Stanisława Kawalli) oraz stażu w Konserwatorium Moskiewskim u Oleha Krysy, wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych kursach interpretacji muzyki dawnej. W latach 1993-97 studiowała pod kierunkiem Simona Standage’a w Dresdner Akademie für Alte Musik, którą ukończyła z dyplomem.
Jest założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu Il Tempo, dla potrzeb którego rekonstruuje głosy i opacowuje wykonywane utwory. Opracowała też pieśni sefardyjskie do spektaklu W drodze w reż. Hanny Chojnackiej. Na zamówienie Polskiego Radia nagrała na kopiach instrumentów smyczkowych improwizacje inspirowane grą polskich skrzypków ludowych.
Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi zespołami oraz solistami, szczególnie z Simonem Standagem – tak w repertuarze zespołu Il Tempo, jak i w cyklu koncertów duetów skrzypcowych „Barokowy dialog”. Występuje również jako solistka. Przez wiele lat z zespołem Ars Nova wykonywała muzykę średniowiecza i renesansu na rebeku, fideli i mazankach. Bierze udział w znaczących festiwalach w Polsce i na świecie. Nagrywa dla radia i telewizji oraz firm fonograficznych (ma na koncie kilkanaście płyt). Od 1992 prezentuje swoje własne programy na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Agata Sapiecha od 1996 kieruje Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Warszawie, prowadząc jednocześnie klasę skrzypiec barokowych i orkiestrę barokową.
Jest założycielką (w 1991), dyrektorem i wykładowcą Międzynarodowych Letnich Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie. W 1999 założyła Fundację Concert Spirituel, której zadaniem jest wspomaganie i promowanie inicjatyw muzycznych z zakresu interpretacji muzyki dawnej zgodnie z założeniami epoki. Sprawuje w niej funkcję przewodniczącej Rady Programowej.
Agata Sapiecha jest zapraszana do jury konkursów muzyki dawnej oraz kameralnej w Polsce i na świecie (m.in. Festiwal Flandryjski w Brugii, Schola Cantorum w Kaliszu, Githaralia w Przemyślu). Do 2000 pełniła funkcję wiceprezesa Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej. Jest także członkiem Zarządu Central European Festival’s Early Music Association.
Trzykrotnie była nominowana do „Paszportu” tygodnika „Polityka” w kategorii „muzyka”.

aktualizacja: październik 2009

Literatura

Muzyka dawna dziś, Z Agatą Sapiechą, dyrektorem artystycznym Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej, rozmawia Agata Meissner, "Twoja Muza" 2004 nr 1 (2), s.88-90

Mówi Agata Sapiecha, "Ruch Muzyczny" 2007 nr 3, s.5

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry