teoretyk muzyki i kompozytor. Urodził się między 1480 a 1490 w Felsztynie. Dzięki protekcji i pomocy finansowej możnego rodu Herburtów, studiował w Akademii Krakowskiej na wydziale sztuk wyzwolonych (w archiwalnej księdze wpisów pod datą 29 listopada 1507 figuruje uwaga, że Sebastian z Felsztyna został wpisany w poczet słuchaczy fakultetu po uiszczeniu opłaty 4 groszy). Prawdopodobnie kształcił się równocześnie na kierunku teologicznym, choć mógł studiować teologię w seminarium duchownym w Przemyślu. W 1509 uzyskał stopień bakałarza. Brak jest udokumentowanych wiadomości o szczegółach następnych dwudziestu lat jego życia. Przebywał w Krakowie, być może zajmował się działalnością pedagogiczną. Napisał kilka traktatów teoretycznych, z których część zaginęła. Pozostałe to podręczniki z podstawowymi informacjami o muzyce wielogłosowej i notacji mensuralnej.
Po 1530 wyjechał z Krakowa i pracował jako wikariusz w Felsztynie. Przez jakiś czas mógł być także wikariuszem Katedry w Przemyślu, dla użytku której napisał jedno ze swoich dzieł. Ok. 1536 został proboszczem w Sanoku i na tym stanowisku przypuszczalnie pozostał aż do śmierci. Korzystając z finansowego wsparcia Mikołaja Herburta Odnowskiego, dla którego pisał wiele utworów muzycznych, założył szkołę muzyczną. Zmarł po 1543.
Mimo pracy duszpasterskiej Sebastian z Felsztyna nie tracił kontaktu z Krakowem – tu wydawał swoje kompozycje. Trzy z nich były włączone do stałego repertuaru Kapeli Rorantystów i tylko one dotrwały do naszych czasów w Archiwum Kapituły Katedry na Wawelu. Są to utwory 4-głosowe z tekstami liturgicznymi: Alleluia ad Rorate cum Prosa Ave Maria Alleluia, Felix es sacra Virgo Maria Prosa ad Rorate tempore paschali Virgini Mariae laudes.
Jedyny wydany drukiem (w Krakowie w 1522) utwór Sebastiana z Felsztyna – Aliquot hymni ecclesiastici vario melodiarum genere editi – zaginął.
Dzieła teoretyczne: Opusculm utriusque musicae, tam choralis quam etiam mensuralis compilatum per Sebastianum de Felstin, atrium liberalium baccalarium, wydane w Krakowie ok. 1515. Opusculum musicae compilatum noviter per dominum Sebastianum presbiterum de Felstin. Pro institutione adolescentum in cantu simplici seu Gregoriano, wydane w Krakowie ok. 1518. Modus regutariter accentuandi lectiones matutinates prophetias necnon epistolas et evangelia, wydane w Krakowie w 1518. Opusculum musices mensuralis, wydane w Krakowie ok. 1519. Divi Aureli Augustini Episcopi Hipponensis De musica dialogi VI per venerabilem Dominum Sebastianum de Felstin, wydane w Krakowie w 1536; zaginęło. Directiones musicae ad cathedralis ecclesiae Premisliensis usum. Magnifico Domino D. Nicolao Herbarto a Felstin, castellano Premisliensi Domino ac Patrono suo Benignissimo gratitudinis causa oblata per venerabilem D. Sebastianum Felstinensem artium liberalium baccalarium ac Sanocensis ecclesiae parochialis rectorem, wydane w Krakowie w 1543; zaginęło.
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 785 370 000
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.