śpiewaczka (mezzosopran); ur. 9 listopada 1954, Milicz. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu Jerzego Artysza (dyplom w 1981). W latach 1983-84 i w 1985 doskonaliła swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem Iriny Archipowej w Moskwie.
Jest laureatką konkursów krajowych i zagranicznych: w 1982 otrzymała II nagrodę w kategorii głosów żeńskich na Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie, w 1983 była finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w s’Hertogenbosch, w 1984 uzyskała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie muzyki hiszpańskiej na Konkursie im. Francisco Viñasa w Barcelonie, w 1986 została finalistkę Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.
Jadwiga Teresa Stępień w 1982 została solistką warszawskiego Teatru Wielkiego (śpiewała tu główne role w operach barokowych, XIX-wiecznych oraz współczesnych – m.in. W małym dworku Zbigniewa Bargielskiego, Wozzeck Albana Berga). Żywiołowa, niezwykle spontaniczna interpretacja, a także bujny temperament i zmysłowa uroda ciemnego głosu predystynują ją szczególnie do wykonywania muzyki hiszpańskiej oraz roli tytułowej w operze Carmen Georgesa Bizeta, którą wykonywała także poza Polską. Grała też rolę śpiewaczki operowej w filmie Marka Nowickiego Sceny nocne.
Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występowała we wszystkich krajach europejskich, a także w na Ukrainie, w Niemczech, Belgii, Rosji, Turcji, Brazylii, Paragwaju, Urugwaju, na Filipinach i w Stanach Zjednoczonych. Brała udział w prestiżowych festiwalach w kraju (m.in. „Warszawskiej Jesieni”, „Wratislavii Cantans”, Międzynarodowym Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie) oraz za granicą (m.in. „Le Mois Molière” w Versailles). Współpracowała z wieloma orkiestrami i wybitnymi dyrygentami. W 1995 zainicjowała spektakl W drodze, oparty na pieśniach sefardyjskich, którego premiera odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie pod patronatem ambasadorów Izraela i Hiszpanii. Spektakl ten pokazywany był również w Gdańsku, Bydgoszczy i na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie.
Jej płyty Al Amor i Pieśni Sefardyjskie były nominowane do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” w 1996 i 1997. W 1999 ukazała się płyta poświęcona wyłącznie muzyce polskiej (światowa premiera kompletu pieśni Ignacego Jana Paderewskiego). W 2001 nagrała dla Polskiego Radia 21 Pieśni Stanisława Niewiadomskiego. W 2003 wyszła płyta pt. Dusza Kresów, z pieśniami Niewiadomskiego, z udziałem pianisty Mariusza Rutkowskiego. W 2004, z tym samym pianistą, nagrała dla wytwórni Acte Préalable pieśni Paderewskiego.
Jadwiga Teresa Stępień prowadzi też działalność pedagogiczną. W 1998, w uznaniu jej dorobku artystycznego, została zaproszona do prowadzenia klasy mistrzowskiej w Korei Południowej.
Została uhonorowana wieloma wyróżnieniami. W 1999 (m.in. za płytę Pieśni Sefardyjskie) otrzymała Medal im. Mordechaja Anielewicza, przyznawany osobom, które mają szczególne zasługi dla ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce, w 2001 – dyplom i medal obchodów Roku Reymontowskiego oraz została zaproszona i przyjęta w poczet Soroptimist International. The First Club of Warsaw.
aktualizacja: październik 2009
Strona internetowa artystki: www.jadwigateresastepien.com
Kocha i promuje polską muzykę - wywiad z Jadwigą Teresą Stępień, "Muzyka21" 2005 numer 5 (58), s. 20-23