Skip to main content

Strahl Tomasz

Strahl Tomasz

  • Wykonawca

wiolonczelista; ur. 30 grudnia 1965, Cieplice Śląskie. Studiował w klasie wiolonczeli Kazimierza Michalika w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył w 1989. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Swój kunszt doskonalił także na kursach mistrzowskich w Weimarze, Łańcucie i Warszawie u Miloša Sadlo, Daniela Szafrana i Romana Jabłońskiego. W zakresie kameralistyki pracował pod kierunkiem skrzypka Krzysztofa Jakowicza.

Mając 17 lat został laureatem kilku znaczących konkursów, w tym Konkursu Młodych Talentów w Dreźnie oraz Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelistów im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu. W 1987 zdobył I nagrodę na Akademickim Konkursie Wiolonczelowym w Warszawie, a w 1991 został laureatem I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii.

Tomasz Strahl, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów, prowadzi ożywioną działalność koncertową współpracując z większością orkiestr symfonicznych w Polsce. Występował m.in. z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Polską Orkiestrą Radiową, Sinfoniettą Cracovią, orkiestrą kameralną Concerto Avenna oraz niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, pod batutą takich dyrygentów, jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz, Tomasz Bugaj, Henryk Czyż, Agnieszka Duczmal, Philippe Entremont, José Maria Florêncio Junior, Czesław Grabowski, Jerzy Kosek, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Paweł Przytocki, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Jerzy Swoboda, Tadeusz Wojciechowski i Sławek A. Wróblewski. Współpracuje też ze skrzypkiem Krzysztofem Jakowiczem oraz Kwartetem Wilanów i Kwartetem Śląskim. Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie w 1993 Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego w obecności kompozytora pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Koncertował w wielu krajach Europy (m.in. w Finlandii, Szwajcarii, Niemczech, Republice Czeskiej, Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i Białorusi), na Bliskim Wschodzie (w Kuwejcie i Izraelu), Ameryce Południowej, oraz Kanadzie i Japonii.

Tomasz Strahl brał udział w wielu renomowanych festiwalach muzycznych, m.in. „Bydgoski Festiwal Muzyczny”, Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, „Muzyka w Starym Krakowie”, „Warszawska Jesień”, „Warszawskie Spotkania Muzyczne”, festiwal w Guadix (Hiszpania), „Chopin à Paris” i Międzynarodowy Festiwal Wiolonczelowy w Caracas (Wenezuela).

Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, CBC Radio w Kanadzie i Telewizji Polskiej. Dyskografia artysty obejmuje płyty CD dla takich firm fonograficznych, jak Pony Canyon (komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina), CD Accord (koncerty wiolonczelowe Carla Philippa Emanuela Bacha), Polskie Radio Katowice (Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody), DUX (z kompozycjami Anny Jastrzębskiej, Stanisława Moryty i Weroniki Ratusińskiej), Sony Classics (płyta Astor Piazzolla – Tango z udziałem artysty otrzymała nagrodę Fryderyk 2003), a także dla wytwórni Pavane Records, Gema Stereo, Pol-Music, Acte Préalable. Od 2012 bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera, koncertując z utworami na fortepian i wiolonczelę w największych ośrodkach europejskich. Efektem współpracy artysty z Wydaniem Narodowym jest również nagranie płyty z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina (DUX), która otrzymała nagrody fonograficzne takich czasopism muzycznych, jak „Scherzo” i „Pizzicato” oraz nominację do nagrody „Fryderyk”. W 2019 otrzymał nagrodę „Fryderyk” w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, a w 2020 - Album Roku Muzyka Kameralna.

Tomasz Strahl prowadzi wiele kursów mistrzowskich w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii (Kyoto University of Arts) i Ameryce Południowej. Jest jurorem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Wykładał w Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2001 otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej tytuł profesora. Prowadzi klasę wiolonczeli w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W warszawskeij uczelni muzycznej pełnił funkcje prodziekana Wydziału Instrumentalnego, a następnie dziekana (2012-16).

Jest współzałożycielem Chopin Duo, który tworzy wraz z pianistą Krzysztofem Jabłońskim.

Światowej sławy artysta został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne (2009), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010).

Tomasz Strahl gra na instrumencie wykonanym przez Leopolda Widhalma w Norymberdze w 1778.

aktualizacja: 2002, 2009 (mk), 2022 (wa)

Literatura

Mówi, śpiewa, łka, Z Tomaszem Strahlem, jednym z najwybitniejszych wiolonczelistów polskich młodego pokolenia, laureatem tegorocznej nagrody Fryderyka, najmłodszym profesorem uczelni artystycznej w Polsce, rozmawia Ewa Skardowska-Kiljan, "Twoja Muza" 2004 nr 4, s. 14-17.

Promujemy twórczość kompozytorów polskich - mówi Tomasz Strahl, "Ruch Muzyczny" 2007 nr 26, s. 22-24

Dyskografia

Antheil, Bruzdowicz Sonatas - Pavane (1996)

C. Ph. E. Bach Cello Concertos - CD Accord, ACD 039 (1997)

Lutosławski Koncert na wiolonczelę i orkiestrę - Polskie Radio Katowice S. A., PRK CD020 (1997)

Piazzolla Tango - Sony, SK90424 (2003)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry