Skip to main content

Trepczyński Łukasz

Trepczyński Łukasz

Nawigacja
  • Wykonawca

pianista; ur. 21 kwietnia 1985, Radomsko. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Końskich w klasie fortepianu Aureliusza Mendery, następnie w 2004 roku również z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie fortepianu Barbary Talma-Sutt, studentki profesor Marii Wiłkomirskiej, a w 2009 roku - także z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Reginy Strokosz-Michalak.

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez Krystiana Zimermana, Johna O'Conora, Vladimira Kraineva, Jacquesa Rouvier, Lee Kum Singa, Jeana Claude'a Vanden Eyndena, Dang Thai Sona. Był również czynnym uczestnikiem kursów mistrzowskich przy Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju w 2004 oraz 2007 roku

Wielokrotny stypendysta Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku w latach 2001-2009, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2003-2009, Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich w 2000 roku, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w 2003 i 2004, Marszałka Województwa Łódzkiego w 2008 roku oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Zdobył wiele nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, między innymi: II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Żaganiu (1999), I miejsce na Międzyregionalnym Konkursie Pianistycznym w Łodzi (2000), IV nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „EPTA” w Krakowie (2000), II miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry w Łodzi (2002), I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szkół Muzycznych II stopnia w Krakowie (2004), V nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2006) oraz II nagrodę w VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w Czechach (2008). Jest laureatem 41 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2007), półfinalistą oraz laureatem nagrody specjalnej dla najlepszego polskiego uczestnika VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), a także laureatem II nagrody na konkursie pianistycznym o stypendium „YAMAHA” (Yamaha Music Fundation of Europe Scholarship 2008 - Piano Competition Gdańsk, 10 -11 luty 2008), II nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Mariańskie Łaźnie, 2008).

Uczestniczył dwukrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Jeunesses Musicales w Kielcach (1998 i 2002), w I Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Filharmonii Narodowej w Warszawie (2005), w XVII i XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach (2007 i 2008), 41. Festiwalu Pianistyki Polskiej (Słupsk, 2007), 50. i 51. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w Czechach (2009, 2010) oraz w Festiwalu Młodych Pianistów „Premia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina” (2009), Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Młoda Praga” (Praga, 2010). W 2016 roku wspólnie z Trio im. Wiłkomirskich brał udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki „Emanacje”, organizowanym przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Koncertował za granicą m. in. w Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Czechach, Włoszech, Rosji, Rumunii i na Litwie. W Polsce natomiast występował w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Filharmonii Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, w Dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie. Znaczną część dorobku artystycznego stanowią koncerty symfoniczne z  Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Filharmonii Praskiej, Moskiewską Orkiestrą „Pory roku”, a także koncerty kameralne z Kwartetem Śląskim. W 2009 roku wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej nagrał płytę w ramach projektu „Fryderyk Chopin – Młode Interpretacje 2009”.

Od marca 2015 roku jest członkiem Tria im. Wiłkomirskich – wraz ze skrzypaczką Celiną Kotz i wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim. Trio otrzymało przywilej noszenia nazwy po funkcjonującym ponad 60 lat Trio Wiłkomirskich od prof. dr. honoris causa Wandy Wiłkomirskiej i Józefa Wiłkomirskiego. Ich debiutancka płyta Arensky Piano Trios 1 & 2 The Wilkomirski Trio (DUX 1320) została nominowana do International Classical Music Awards (ICMA) 2018.

Pełni funkcję asystenta w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

 tl

aktualizacja: grudzień 2017 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry