pianistka; ur. 14 maja 1979, Szczecin. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. Studiowała grę na fortepianie pod kierunkiem Tatiany Szebanowej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem), a także w Wyższej Szkole Muzycznej im. Królowej Zofii w Madrycie – w klasie fortepianu Dmitria Baszkirowa i jego asystenta Claudio Martineza-Mehnera oraz kameralistykę u Marthy Gulyas i Eldara Nebolsina, a następnie pod kierunkiem Ludmily Berlinskaia w Ecole Normale de Musique A. Cortot w Paryżu. Od października 2008 przygotowuje artist diploma w klasie Emanuela Krasovskiego na Uniwersytecie w Tel Avivie (jako stypendystka Rządu Izraelskiego). Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich: we Wrocławiu, Dusznikach-Zdroju, Salzburgu, Tel Hai, Madrycie, Paryżu, Sienie i Nowym Jorku, kształcac się m.in. pod kierunkiem Wiktora Mierżanowa, Andrzeja Jasińskiego, Victora Derevianko, Jacquesa Ghestema, Emanuela Krasovskiego, Elżbiety Tarnawskiej, Karla Heinza Kammerlinga, Lee-Kum Singa, Vitalego Margulisa, Andrasa Schiffa, Ralfa Gothoniego, Alicji da Larrocha, Jean-Luc Meneta, Pierre-Henri Xuereba, Jeroma Rose’a, Jose Ribery, Davida Dubala, Jeffrey’a Swanna, Bruno Canino, Very Vaidman oraz Jonathana Zaka.
Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Polsce (Konin, Gorzów Wielkopolski, Antonin, Warszawa), we Francji (Paryż), Włoszech (Marsala), Japonii (Aomori, gdzie została uhonorowana specjalną nagrodą za najlepsze wykonanie utworów kameralnych), jak również zwyciężyła na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1998), otrzymała specjalną nagrodę „Estrady Młodych” na XXXIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1999), nagrodę „Baerenreiter Verlag Prize” jako finalistka European Young Concert Artists International Audition w Lipsku (2000), I nagrodę podczas Dorothy McKenzie Artists Recognition Awards w Nowym Jorku (2004) oraz The Isman Family Prize in Honor of Ada & Michael Caspi oraz The Rina Menashe Scholarship Prize in Memory of Maya Cook w ramach Tel-Hai Piano Masterclasses w Izraelu (2007, 2008). Ponadto była wielokrotną stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1996), Ministerstwa Kultury i Sztuki (1997) oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2006).
Szczególne miejsce w repertuarze Agnieszki Ufniarz zajmuje muzyka kameralna. Koncertowała w Polsce (Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Chopinowski w Antoninie, Tydzień Talentów w Tarnowie, Festiwal Chopiniana w Warszawie, a także w Filharmonii Poznańskiej na koncercie „Promocja Młodych Talentow” z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”) oraz za granicą (Carnegie Hall w Nowym Jorku, Musashino Shimin Concert Hall w Tokio, Salle Cortot w Paryżu, Audytorio Nacional w Madrycie, Teatro Municipal w Sao Paolo, Teatr Królewski w Madrycie, Museum of Art w Tel Avivie, jak również w Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Japonii). Współpracowała z takimi dyrygentami, jak Agnieszka Duczmal, Jose Maria Florencio, Jacek Rogala, Nabil Shehata, Zygmunt Rychert, Cheung Chau i śpiewakami: Tomem Krause, Markiem Gaszteckim i Iwoną Sobotką. W 2004 brała udział – jako solistka i kameralistka – w koncercie z okazji przystąpienia nowych państw do Unii Europejskiej, który odbył się w Fundacji Carlos Amberes w Madrycie, w 2005 – w uroczystym koncercie w Brukseli z okazji obchodów 25. rocznicy powstania „Solidarności”, w 2006 – w galowym koncercie transmitowanym przez TV Polonia „Za sławienie Polski i polskości”oraz koncercie z okazji obchodów 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca.
Artystka dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz radia i telewizji hiszpańskiej. Oprócz rejestracji CD z muzyką kameralną, w 2016 roku wydała płytę solową z kompozycjami Brahmsa, Granadosa, Liszta i Rachmaninowa.
aktualizacja: grudzień 2016 (wa)
Strona internetowa artystki: www.agnieszkaufniarz.com