Skip to main content

Włoszczowska Maria

Włoszczowska Maria

Nawigacja
  • Wykonawca

skrzypaczka; ur. 18 sierpnia 1991, Warszawa.
Ukończyła studia licencjackie w klasie skrzypiec prof. Jana Staniendy w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Natępnie studiowała w klasie skrzypiec Maxima Vengerova w Royal Academy of Music w Londynie, gdzie w 2014 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem oraz tytuł magistra. Kształiciła się również w Conservatoire Royal de Bruxelles w klasie Leonida Kerbela i w Guildhall School of Music and Drama w klasie Andrása Kellera. Swoje umiejętności wykonawcze doskonaliła podczas kursów mistrzowskich, prowadzonych przez Matisa Vaytsnera, Siergieja Krawczenki, Petru Munteanu, Larissy Kolos, Wolfganga Marschnera, Rolanda Baldiniego, Ivry Gitlis, Michała Grabarczyka, Konstantego Andrzeja Kulki oraz Edwarda Zienkowskiego.

W 2010 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla dyplomantów szkół artystycznych za osiągnięcia artystyczne. Była również stypendystką Hattori Foundation.

Wielokrotnie zdobywała nagrody międzynarodowych konkursów muzycznych. W 2009 roku zdobyła I miejsce podczas VIII Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Z.Jahnkego w Poznaniu oraz nagrodę specjalną w XI Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K.Lipińskiego i H.Wieniawskiego w Lublinie. W 2011 podczas XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H.Wieniawskiego została uhonorowana Nagrodą Specjalną Maxima Vengerova – 12 indywidualnymi lekcjami, jak również kilkoma innymi nagrodami: Nagrodą Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu za najlepsze wykonanie kompozycji J.S.Bacha w wysokości 1000 Euro; Nagrodą Festiwalu „Polskie Camino de Santiago” dla najlepszego Polaka, który nie wszedł do finału Konkursu – występem na festiwalu w sezonie 2012/2013; Nagrodą Gubernatora Dystryktu Klubów „Rotary” International w wysokości 1000 euro dla najlepszego Polaka w Konkursie; jak również Nagrodą dr. Michała Piechowiaka z Oldenburga w wysokości 1000 euro dla uczestnika, który uzyskał najwyższą punktację poza finalistami. W 2013 roku otrzymała I nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Michała Jelskiego w Mińsku. Jest również finalistką Young Classical Artist Trust 2014 i laureatem nagrody Royal Philharmonic Society Emily Anderson Prize. W 2018 zdobyła I nagrodę i Nagrodę Publiczności na XXI Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku

Maria Włoszczowska koncertowała w Polsce, Niemczech, Holandii, Francji, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Białorusi. Uczestniczyła w wielu festiwalach międzynarodowych, takich jak Festiwal Muzyczny „Bursztynowy szlak”, Festiwal Mozartowski Mozartiana, Solent Music Festival, Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów, Musikdorf Ernen w Szwajcarii, IMS Prussia Cove, Lammermuir Festival, Festival Resonances w Belgii, North York Moors Festival, Lewes Chamber Music Festival, The Enghien International Musical Encounters, New Paths Festival w hrabstwie Yorkshire.

W roli solistki występowała z wieloma polskimi orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi oraz z Janáček Philharmonic Ostrava, Concerto Budapest, Royal Northern Sinfonia, Pauliner Barockensemble. Jako kameralistka współpracowała z takimi artytami, jak Robert Levin, Steven Osborne, Thomas Adès, Philippe Graffin, Nobuko Imai, Amy Norrington, Paolo Giacometti, Bengt Forsberg, Alasdair Beatson, Dinis Sousa, Susan Tomes, Philip Higham oraz Doric String Quartet. W 2016 roku odbył się jej debiut w Wigmore Hall, gdzie podczas recitalu towarzyszył jej pianista Alasdair Beatson.

W 2012 roku ukazała się jej debiutancka płyta Mozart duos for two violins and Organ, nagrana wraz ze znakomitymi muzykami Maximem Vengerovym oraz Romanem Peruckim podczas koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Od 2021 roku pełni funkcję koncertmistrza Royal Northern Sinfonia (Wielka Brytania). Jako koncertmistrz wpółpracowała również z Chamber Orchestra of Europe oraz Scottish Chamber Orchestra.

Skrzypaczka gra na instrumencie Tomassa Balestrieriego.

Oficjalna strona artystki: https://www.mariawloszczowska.com/ 

aktualizacja: 2015, 2021 (wa)
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry