Skip to main content

Wolanin Edward

Wolanin Edward

Nawigacja Literatura
  • Wykonawca

pianista, kameralista i pedagog; ur. 16 sierpnia 1961, Przemyśl. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat u Urszuli Hop w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Przemyślu. Następnie był uczniem Krystyny Matheis-Domaszowskiej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Rzeszowie. W wieku 15 lat rozpoczął studia pianistyczne pod kierunkiem Jana Ekiera i Bronisławy Kawalli oraz w klasie kameralistyki Jerzego Marchwińskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu kontynuował naukę w warszawskiej uczelni na Studium Podyplomowym u Jana Ekiera. Był stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Jest laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). W 1985, na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymał nagrodę dla najlepszego polskiego pianisty, który nie przeszedł do III etapu. W tym samym roku zdobył II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Palma de Mallorca (1985). W 1989 uzyskał I nagrodę na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, otrzymując również wiele nagród specjalnych – za najlepsze wykonanie etiud, nokturnu, poloneza i mazurków.

Repertuar koncertowy Edwarda Wolanina obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej (w szczególności Romualda Twardowskiego). Jako solista występował z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w kraju, a także z Polską Orkiestrą Radiową, Warszawskimi Solistami Concerto Avenna Andrzeja Mysińskiego, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, grając pod batutą m.in.: Szymona Kawalli, Bogusława Madeya, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Antoniego Wita, Tadeusza Wojciechowskiego i Marka Pijarowskiego.

Koncertuje również jako kameralista, współpracując z takimi artystami, jak Stefania Toczyska, Jerzy Artysz, Tomasz Strahl, Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz, Patrycja Piekutowska, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Ulf Tischbirek, Victoria Yagling. Występował w wielu krajach Europy, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu (Bösendorfer-Saal), Rotterdamie, Berlinie (Charlottenburg, Schauspielhaus), Pradze, Moskwie, a także w Japonii, Chinach, Iraku, Jordanii, Tunezji, Kuwejcie, Nigerii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych – w Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Zamościu, Mariańskich Łaźniach, Szlezwiku-Holsztynie, Nohant, Montpellier i Kyoto.

Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płytowych z muzyką solową i kameralną, wydanych przez: Acte Préalable (kompozycje Romualda Twardowskiego), Quindecim (utwory Johannesa Brahmsa nagrane z Eriką Dobosiewicz) oraz DUX – nominację do Nagrody Muzycznej "Fryderyk" w 2006 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna otrzymała płyta Henryk Wieniawski, Józef Wieniawski - Violin and Piano Works nagrana ze skrzypaczką Patrycją Piekutowską, w 2008 roku płyta nagrana z sopranistką Anną Mikołajczyk-Niewiedział Karol Szymanowski - Songs, op. 31 & 49 zdobyła Nagrodę "Fryderyk" w kategorii Album Roku Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet.

Edward Wolanin zajmuje się także działalnością pedagogiczną – od 1988 prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, pracując obecnie na stanowisku profesora, oraz kursy mistrzowskie.

Dr hab. Edward Wolanin, prof. UMFC, jest założycielem Fundacji Rzeka EN, która powstała w 2019 roku i organizuje Czarnoleski Festiwal Sztuk oraz Festiwal Warmia Piano & Art Days.

W 2002 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi "za wybitne osiągnięcia w działalności artystycznej, za zasługi w pracy dydaktycznej w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina".

Oficjalna strona artysty: https://www.edwardwolanin.com/ 

aktualizacja: 2007, 2009 (mk), 2021 (wa)

Literatura

Dybowski Stanisław, Wolanin Edward, w: Słownik pianistów polskich, Selene, Warszawa 2003

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry