flecistka; ur. 23 października 1979, Bytom. Pochodzi z rodziny muzycznej. Jej matka, Monika Woleńska, przez wiele lat była artystką chóru Opery Śląskiej, prowadzi chór Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Wrzosy jesieni”; ojciec, Jacek Woleński, jest dziennikarzem muzycznym, brat Maciej - trębaczem. W 2003 roku Elżbieta Woleńska ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie fletu prof. Jerzego Mrozika w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2006 roku otrzymała stopień doktora, w 2013 - stopień doktora habilitowanego. Uzyskała także dyplom Superieur de Concertiste z wyróżnieniem w Paris Conservatoire National Supérieur de Musique and Ecole Normale de Musique pod kierunkiem prof. Pierre-Yves Artauda.
Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą, m. in. u Juliusa Bakera, Janosa Balinta, Petera-Lukasa Grafa. Brała również udział w kursach muzyki jazzowej Delmara Browna i Brada Terry'ego.
Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych. Zdobyła m.in. Salomon Prize w 2014 - nagrodę dla wybitnych muzyków orkiestrowych (obecnie ABO Orchestra Musician Award), nagrodę Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Krakowie, Ogólnopolskiego Konkursu Fletowego w Warszawie, Międzynarodowego Konkursu Moderne Chain, Międzynarodowego Konkursu w Dąbrowie Górniczej, Ogólnopolskiego Konkursu w Radziejowicach i Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych w Olsztynie.
Elżbieta Wolińska prowadzi aktywną działalność jako solistka i kameralistka. Posiada w swojej prywatnej kolekcji kilka odmian fletów (flet piccolo, altowy i basowy), na których z powodzeniem koncertuje. Swoje zainteresowania poszerza również o muzykę awangardową i elektroakustyczną, angażując się w projekty młodych kompozytorów. W 2019 roku jej recital odbył się w Carnegie Hall.
W 2007 roku wydała swoją debiutancką płytę Elzbieta Wolenska & Friends z muzyką Clauda Bollinga oraz utworami na flet solo. Jej druga płyta Souvenir z 2012 roku jest światową premierą utworów znakomitego XIX-wiecznego flecisty i kompozytora Johanna Sedlatzka.
Pracowała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie zatrudniona jest na stanowisku profesora klasy fletu na Uniwersytecie w Zhaoqing w Chinach. Prowadzi również rozmaite warsztaty oraz kursy dla uczniów, studentów i pedagogów.
Należy do Stowarzyszenia Flecistów Polskich: w latach 2007-2011 wiceprezes, od 2011 prezes Stowarzyszenia.
Gra na flecie Arista.
aktualizacja: 2018 (Agnieszka Cieślak), 2024 (Wiktoria Antonczyk)