Skip to main content

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA)

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA)

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to nowoczesna instytucja kultury, która została powołana 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA prowadzi działalność edukacyjną, kulturalno-oświatową i wydawniczą. Instytucja jest koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych).

Nowo utworzona instytucja kontynuuje dotychczasową działalność połączonych podmiotów. FINA działa w sieci i poza nią. Swoje nieustannie powiększające się zasoby publikuje w Internecie. Poprzez serwis Ninateka udostępnia ponad 6000 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Wszystkie archiwizowane przez FINA zbiory – ponad 15 000 materiałów – można przeglądać w stacjonarnym Archiwum FINA w siedzibie Instytutu. W serwisach Fototeka, Gapla i Repozytorium Cyfrowe prezentuje materiały zdigitalizowane i zrekonstruowane cyfrowo. W ramach projektu Nitrofilm poddała konserwacji, digitalizacji i rekonstrukcji najcenniejszą część przedwojennej kolekcji filmów fabularnych.

FINA jest wydawcą Dwutygodnik.com, internetowego pisma o kulturze, które na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne w kraju i za granicą, oraz serwisów edukacyjnych: Muzykoteka Szkolna – stymulującego zainteresowanie muzyką wśród dzieci i młodzieży; Filmoteka Szkolna – nauczającego młodzież świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową; Akademia Polskiego Filmu – będącego ogólnopolskim programem edukacyjnym, upowszechniającym wiedzę o historii polskiego kina oraz Skrytykuj.pl – zachęcającego do świadomej dyskusji o kinie wśród młodzieży.

Działalność internetową dopełniają wydarzenia odbywające się stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5, m.in. projekcje filmowe, wystawy, debaty, warsztaty, seminaria i konferencje, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów sztuki audiowizualnej, oraz w Kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej przy ul. Narbutta 50a – w wyjątkowym miejscu, w którym nadal odbywają się projekcje z taśmy 35 mm.

Minister kultury prof. Piotr Gliński powołał na stanowisko dyrektora FINA Dariusza Wieromiejczyka.

aktualizacja: grudzień 2017 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry