Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to narodowa instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego 1 kwietnia 2009 roku w wyniku przemianowania, działającego od 2005 roku, Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego. Działała do 1 czerwca 2017 roku.
NInA zajmował się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA było gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.
NInA działał w sieci i poza nią. Swoje nieustannie powiększające się zasoby publikował w internecie. Poprzez serwis Ninateka (www.ninateka.pl) udostępnił ponad 6000 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Wszystkie archiwizowane przez NInA zbiory, blisko 14 000 materiałów trwających łącznie ponad 3000 godzin, można przeglądać w stacjonarnym Archiwum NInA w siedzibie Instytutu. NInA jest wydawcą Dwutygodnik.com, internetowego pisma o kulturze, które na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne w kraju i za granicą, oraz serwisu edukacyjnego Muzykoteka szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), stymulującego zainteresowanie muzyką wśród dzieci i młodzieży.
Działalność internetową dopełniały wydarzenia realizowane stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 na warszawskim Służewie m.in. projekcje filmowe, wystawy, debaty, warsztaty, seminaria i konferencje zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów sztuki audiowizualnej, w tym także rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.
NInA kształcił świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej, prowadził działania z zakresu edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracował z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego, archiwizacji i rekonstrukcji cyfrowej.
Instytut od początku swojego istnienia byłtakże wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA koprodukował filmy fabularne i dokumentalne, takie, jak nominowana do Oscara Joanna Anety Kopacz, Hiszpanka Łukasza Barczyka, Ziarno prawdy Borysa Lankosza czy Inny świat Doroty Kędzierzawskiej.
1 czerwca 2017 roku rozpoczęła działalność Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA), nowa państwowa instytucja kultury, która powstała w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
aktualizacja: czerwiec 2017 (wa)