Skip to main content

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana odbył się w listopadzie 1996 roku w Łodzi w ramach uroczystych obchodów Roku Aleksandra Tansmana (V 1996- VI 1997). Artysta ten to jeden z najwybitniejszych łodzian. Choć w mieście tym spędził tylko dzieciństwo i młodość, miało tu miejsce wiele ważnych dla jego przyszłej kariery wydarzeń: tutaj rozpoczął swoją muzyczną edukację, tu studiował (grę na fortepianie u Wojciecha Gawrońskiego w Konserwatorium), grał w orkiestrze Filharmonii Łódzkiej. W muzeum Historii Miasta Łodzi znajduje się gabinet jego pamiątek, jest ulica Aleksandra Tansmana, ale największe zasługi w propagowaniu jego nazwiska i twórczości odgrywa Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych. Impreza, organizowana w Łodzi co dwa lata przez Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Tansmana, w 2006 roku odbyła się po raz szósty. Jej dyrektorem artystycznym jest Andrzej Wendland.
Założeniem festiwalu jest prezentacja wybitnych muzyków krajowych i zagranicznych, osób o znaczącym i uznanym dorobku, zasługujących na miano indywidualności. Artysta wyjątkowo zasłużony odbiera od organizatorów nagrodę „Tansmana”. W programie koncertów zawsze znajdują się utwory patrona konkursu; niejednokrotnie są to prawykonania polskie lub nawet światowe.
Ideą przewodnią części konkursowej jest promowanie wyróżniających się indywidualności muzycznych, niezależnie od ich specjalności. Głównym kryterium oceny jest osobowość artysty, a w drugiej kolejności także technika gry i umiejętności interpretacji utworów. Celem imprezy jest również propagowanie muzyki Aleksandra Tansmana. Każda edycja przeznaczona była dla artystów innej specjalności. W konkursie brali już udział m.in. wiolonczeliści, skrzypkowie, gitarzyści, muzycy grający na flecie, fortepianie i klarnecie. Podczas szóstej edycji, w 2006 roku, o miano „indywidualności muzycznej” ubiegali się kompozytorzy.
Turniej kompozytorski to novum na konkursie tansmanowskim. Do tej pory w rywalizacji brali udział muzycy – wykonawcy. Konkurs kompozytorski cieszył się jednak ogromnym powodzeniem: napłynęło aż 401 partytur z 51 krajów świata! Z tej zawrotnej ilości jurorzy wybrali zaledwie cztery prace, które zostały zaprezentowane na otwartym dla publiczności koncercie w Filharmonii Łódzkiej. W jury konkursu znaeźli się wybitni kompozytorzy o międzynarodowej renomie: Polacy Krzysztof Penderecki i Zygmunt Krauze, a także Heine Holliger ze Szwajcarii, Michael Nyman z Wielkiej Brytanii, Wing Wah Chan z Hong Kongu, Joel Hoffman z USA i Menachem Zur z Izraela. Grand Prix konkursu otrzymał czeski kompozytor - Krystof Maratka.
W 2006 roku wydarzenia festiwalu i konkursu im. Tansmana po raz pierwszy odbywały się w Filharmonii Łódzkiej (dwa lata wcześniej, podczas poprzedniej edycji imprezy, budynek przy ul. Narutowicza 20/22 był jeszcze w budowie).
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry