Skip to main content

Międzynarodowe Konferencje Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Międzynarodowe Konferencje Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Jednym z priorytetowych celów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest inspirowanie, wspieranie, koordynacja oraz upowszechnianie badań naukowych dotyczących osoby, twórczości i szeroko rozumianego kontekstu muzyki Fryderyka Chopina. Celom tym służy między innymi program corocznych, organizowanych od 2001 roku corocznie, późną jesienią, międzynarodowych konferencji, poświęconych różnym aspektom badań chopinologicznych. Sympozja, skierowane do badaczy, specjalistów z całego świata oraz młodych reprezentantów środowisk uniwersyteckich, zwracają uwagę na najistotniejsze zagadnienia związane z twórczością i dziedzictwem Chopina. Ich podsumowaniem będzie zaplanowany na rok 2010 III Międzynarodowy Kongres Chopinologiczny - w 200 rocznicę urodzin kompozytora.

Celem konferencji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest przede wszystkim wzmocnienie znaczenia polskiego środowiska naukowo-badawczego, które zyskuje rangę koordynatora międzynarodowych badań z udziałem najlepszych światowych specjalistów, promocja polskiej nauki i myśli, dzięki prezentacji jej osiągnięć na forum międzynarodowym oraz przyspieszenie badań chopinologicznych dzięki stymulowaniu i koordynacji tych badań w wielu ośrodkach polskich i zagranicznych. Sympozja sprzyjają ponadto synchronizacji dotychczas rozproszonych badań z innymi inicjatywami chopinologicznymi, muzykologicznymi i artystycznymi, rozszerzeniu perspektywy prowadzonych badań, poprzez połączenie odmiennych sposobów podejścia do poszczególnych tematów (np. teoretycznego i praktycznego, muzykologicznego i socjologicznego, naukowego i edukacyjnego itp.) oraz wprowadzeniu wyników owych badań do międzynarodowego obiegu poprzez coroczną publikację materiałów pokonferencyjnych. Każda konferencja cyklu poświęcona jest innemu obszarowi współczesnej chopinologii. Generalnie tematyka oscyluje wokół trzech zagadnień: bezpośrednich badań twórczości Chopina (analiza jego dzieła za pomocą współczesnych metod analitycznych, badanie procesu twórczego kompozytora m.in. z perspektywy jego autografów muzycznych oraz umiejscowienie jego twórczości w kontekście jego poprzedników i następców, w narodowej i ludowej tradycji muzycznej), badań „pośrednich”, jak przedstawienie środowiska artystycznego Paryża w pierwszej połowie XIX wieku, rozważania nad fenomenem interpretacji artystycznej czy recepcją dzieła Fryderyka Chopina i jego osoby w Polsce i na świecie aż do dnia dzisiejszego oraz zagadnień związanych z kultywowaniem dziedzictwa polskiego kompozytora (problematyka i typologia krytycznych wydań źródłowych, wydania faksymilowe, aspekty wykonawcze i dydaktyczne muzyki Chopina).

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry