Dyrektor artystyczny i dyrygent: Marcin Tomczak
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego został założony w 1971 roku. Do tej pory zespół wystąpił z kilkuset koncertami w Polsce i za granicą. Śpiewał w wielu krajach europejskich (m.in. w Austrii, Belgii, na Białorusi, w Bułgarii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, na Łotwie, Ukrainie, w Niemczech, w San Marino, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech) oraz w USA i Korei Południowej. Chór kilkakrotnie występował także dla papieża Jana Pawła II - w 1997 roku uczestniczył w oprawie muzycznej mszy noworocznej w Watykanie inaugurującej obchody Tysiąclecia Gdańska. W latach 1994 - 2000 współpracował z koordynowaną przez Collegium Musicum Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji Europejską Akademią Chóralną. To właśnie dzięki tej współpracy chórzyści Uniwersytetu Gdańskiego przygotowali nagrania płyt kompaktowych dla EMI-Classics oraz występowali między innymi wraz z Sudwestdeutschen Rundfunk Sinfonieorchester (Baden-Baden/Freiburg) w takich miejscach, jak bremeńska Glocke Saal (1995,1997,1998), Brucknerhaus w Linz (1997), Strasburg - na 58 Światowym Festiwalu Muzyki (1996), Brahmsaal w Karlsruhe (1997), wiedeńska Złota Sala Towarzystwa Muzycznego (1998), nowojorska Carnegie Hall (1999) czy Targi EXPO 2000 w Hanoverze.
Zespół wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji. W swoim dorobku ma szereg nagród zdobytych na wielu konkursach oraz festiwalach polskich i zagranicznych. Ostatnie z nich to: Złoty Dyplom na IV Międzynarodowym Konkursie Chórów w Riva del Garda (Włochy, 1996), I nagroda i wyróżnienie na II Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej Hora Cantavi w Suwałkach (1999), I nagroda na Miedzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2000) , I nagroda i Nagroda Specjalna Miasta Wiednia za najwiekszą liczbę zdobytych punktów na Miedzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F. Schuberta w Wiedniu (2000), I Nagroda w kategorii chórów studenckich na Ogólnopolskim Turnieju Chórów LEGNICA CANTAT 32 (2001), Złoty Dyplom na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Riva del Garda (Włochy, 2001), 2 Złote Medale w kategoriach musica sacra i mieszanych zespołów kameralnych, a także Srebrny Medal w kategorii folklorystycznej na II Olimpiadzie Chóralnej w Busan (Korea Pd, 2002), I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Malcie (2003), Grand Prix oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu Wejherowo 2004.
Chór Uniwersytetu Gdańskiego oprócz utworów a cappella polskich i zagranicznych kompozytorów reprezentujących różne style muzyczne i epoki posiada w swoim repertuarze również muzykę oratoryjną między innymi J. S. Bacha, L. van Beethovena, L. Bernsteina, J. Brahmsa, A. Brucknera, M. Duruflego, G. Faurego, H. M. Góreckiego, J. Haydna, G. F. Handla, S. Moniuszki, G. Mahlera, W. A. Mozarta, C. Orffa, G. Pucciniego, A. Ramireza, G. Rossiniego, J. Sibeliusa, G. Verdiego, B. A. Zimmermanna. Zespół w swoim dorobku ma także prawykonania utworów współczesnych kompozytorów polskich m.in.: W. H. Czai, H. Czyżewskiego, E. Głowskiego, K. Guzowskiego, Z. Kozuba, T. Krezymona, S. Kwiatkowskiego, H. Łopaszyńskiej, E. Popławskiego, A. Blocha, M. Bembinowa.
Od 1992 roku dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego jest Marcin Tomczak.