- Anna Rechlewicz - I skrzypce
- Joanna Cogiel - II skrzypce
- Aleksandra Batog - altówka
- Danuta Sobik-Ptok – wiolonczela
Kwartet „Akademos” został założony w 1997 roku przez absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach. W tym samym roku zespół zainaugurował trwający do dzisiaj, własny cykl koncertowy pod nazwą
Bytomskie Poranki Kameralne, który stał się początkiem intensywnej działalności artystycznej.
W okresie dziesięciu lat działalności artystycznej „Akademos” wykonał blisko czterysta koncertów w kraju i za granicą, brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach muzycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Koncertował w ośrodkach muzycznych Austrii, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.
Zespół jest laureatem I nagrody na 16. Concorso Internationale di Esecuzione Musicale "Provincia di Caltanisetta" Musica da Camera" we Włoszech, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Beethovena w Hradec (Czechy), nagrody Radia Katowice za najlepsze wykonanie utworu kompozytora śląskiego oraz nagrody PWM na Ogólnopolskim Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Katowicach. Otrzymał również stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury.
Kwartet „Akademos” brał udział w kilkudziesięciu festiwalach muzycznych takich, jak: „Warszawska Jesień”, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Hudobna Jar w Presovie, Festival di Mezza Estate Provincia di Verona, Central European Festival Zilina, Bachfest w Lipsku, Osterfestival Bayreuth i inne.
Repertuar zespołu obejmuje ponad sto pozycji wśród których są arcydzieła kameralistyki XVIII i XIX, klasyka XX wieku oraz dzieła najnowsze. Kwartet ma swoim dorobku liczne prawykonania utworów współczesnych. Często bierze udział projektach interdyscyplinarnych stale współpracując m.in. ze Śląskim Teatrem Tańca i Orkiestrą Muzyki Nowej.
„Akademos” realizuje również własne projekty artystyczne. Od 1997 do 2005 roku był gospodarzem i głównym wykonawcą cyklu koncertów kameralnych w pałacu dawnego starostwa (filia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu). W 2006 roku cykl ten przekształcił się w imprezę regionalną pod nazwą „Salony muzyczne Śląska” i obecnie kwartet co miesiąc prezentuje arcydzieła kameralistyki w najpiękniejszych wnętrzach pałacowo-muzealnych Śląska (Będzin, Racibórz, Tarnowskie Góry, Pszczyna i inne). W sezonie 2006/2007 realizowany jest nowy projekt pt.
Nie dla Elizy – obejmujący prezentację wszystkich kwartetów Beethovena w zestawieniu z wybitnymi dziełami XX wieku. W okresie letnim kwartet jest głównym wykonawcą monograficznych
Festiwali arcydzieł kameralistyki. Edycja 2006 obejmowała prezentację arcydzieł kameralnych W.A. Mozarta, natomiast w roku 2007 zespół zaprezentuje najwybitniejsze tria i kwartety Ludwika van Beethovena.
LITERATURA WYBRANA:
Mówi Kwartet "Akademos", "Ruch Muzyczny" 2007 nr 12, s. 7.