Camerata Silesia - Zespół Śpiewaków Miasta Katowice
Camerata Silesia - Zespół Śpiewaków Miasta Katowice
-
Dane adresowe:
- pl. Wolności 12a
- 40-078 Katowice
-
(+48 32) 206 97 97
-
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. -
www.camerata.silesia.pl
Camerata Silesia - Zespół Śpiewaków Miasta Katowice został założony w 1990 roku przez Annę Szostak, która jest jego dyrektorem i dyrygentem. Powstaniu Cameraty Silesia przyświecała idea stworzenia zespołu wokalistów, którzy mogą wykonać zarówno repertuar chóralny a cappella, jak i partie solistyczne w utworach wokalno-instrumentalnych oraz – w poszerzonym składzie – partie chóralne w dziełach oratoryjno-kantatowych. Skupiając się głównie na repertuarze przedklasycznym i dwudziestowiecznym, Camerata Silesia stała się w krótkim czasie najbardziej renomowanym polskim zespołem tego typu.
Na dorobek nagraniowy Cameraty Silesia składa się pokaźna liczba kilkudziesięciu płyt, rejestracji radiowych i telewizyjnych, a także koncerty live dla Europejskiej Unii Radiowej i występy transmitowane przez media. Większość z tych przedsięwzięć dokumentuje i propaguje muzykę polską od baroku aż po współczesność. Opublikowana w 1996 roku płyta z wyborem Offertoriów i Komunii Mikołaja Zieleńskiego uzyskała nominację do nagrody fonograficznej "Fryderyk" oraz Płyty Roku miesięcznika "Studio". Zarówno ta płyta, jak i wydana rok później Missa Pulcherrima Bartłomieja Pękiela należą do najbardziej znaczących osiągnięć w wykonawstwie muzyki dawnej w Polsce. W 1998 roku autorska płyta Pawła Szymańskiego, zawierająca jego Lux aeterna w wykonaniu Cameraty Silesia i zespołu instrumentalnego pod dyrekcją Anny Szostak, otrzymała tytuł Płyty Roku miesięcznika "Studio" oraz "Fryderyka" w kategorii muzyki współczesnej. Drugiego "Fryderyka", tym razem w dziedzinie muzyki solowej, przyznano dwóm cyklom Pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego w wykonaniu zespołu oraz Olgi Pasiecznik i Jozsefa Örmeny. Przebojami polskiego rynku fonograficznego okazały się negro spirituals (1994) oraz płyty polskich kolęd w opracowaniu Krzysztofa Baculewskiego (1995,1999). Do najważniejszych dokonań fonograficznych należy także album pt. Miserere (2000), zawierający utwory dawne i współczesne do tekstu psalmu 51, wydana przez firmę Musicon płyta z udziałem Emmy Kirkby z utworami H.Purcella, J.S.Bacha i G.G. Gorczyckiego nominowana do nagrody "Fryderyk" (2001) w kategorii muzyki dawnej, a także Jasnogórska muzyka dawna vol. 31 (z udziałem Marka Toporowskiego i Capelli Czestochoviensis) i Choral Works Krzysztofa Baculewskiego (DUX, 2010).
Album Camerata Silesia Sings Kilar (DUX), nagrany wspólnie z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy nominowany był do nagrody "Fryderyk" 2013 w kategorii "Album roku - muzyka współczesna"), natomiast płytę Andrzej Siewiński - Requiem (wydana nakładem wydawnictwa DUX) nominowano do nagrody "Fryderyk" 2013 w kategorii "Album roku - muzyka kameralna"). 3 albumy wyróżniono nagrodą "Fryderyk" w kategorii „Album roku muzyka chóralna”: Camerata Silesia sings Silesian Composers vol. 1 (2020), Przez łzy / Tearfully (2021), Camerata Silesia sings Silesian Composers vol. 2 (2022). Płyta Requiem. Andrzej Jagodziński została ujęta we wrześniowej edycji 2022 prestiżowego zestawienia Europe Jazz Media Chart na podstawie nominacji dziennikarzy najważniejszych europejskich czasopism i portali internetowych poświęconych muzyce jazzowej.
W ciągu ponad 30 lat swojej działalności Camerata Silesia zdobyła międzynarodową renomę, występując w prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji, m.in. Royal Festival Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux-Arts oraz Le Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Royal Concertgebouw w Amsterdamie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Opéra-Comique w Paryżu, Lanfang Theatre w Pekinie i World Trade Center w Tajpej.
Camerata Silesia uczestniczy w znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych. Od 1993 roku zespół jest regularnie zapraszany do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień" - wykonania Kantat Antona Weberna z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Eda Spanjaarda (1995) oraz Trois Poémes d'Henri Michaux Witolda Lutosławskiego z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Anny Szostak i Antoniego Wita (1996) uznane zostały za największe wydarzenia artystyczne festiwalu. Te ostatnie znalazły się w płytowej antologii muzyki Witolda Lutosławskiego wydanej przez firmę Naxos. Camerata Silesia wykonała Sinfonię Luciano Berio podczas inauguracji "Warszawskiej Jesieni" w 1999 roku.
Camerata występowała na zaproszenie Mitteldeutscher Rundfunk w słynnym lipskim Gewandhaus, koncertowała w Taipei (Tajwan), zaprezentowała też cykl koncertów podczas EXPO 2000 w Hanowerze. W 2005 roku zespół dokonał polskich prawykonań utworów L. Beria, G. Scelsiego i L. Nona podczas Dni Współczesnej Muzyki Włoskiej w Krakowie. Śpiewacy brali udział także w Festiwalu Muzyki Religijnej im. G.Sinopolego Anima Mundi w Pizie, Sommerfestspiele w Bregenz, "Wratislavia Cantans", Festiwalu Prawykonań w Katowicach, "Chopin i jego Europa" w Warszawie, Festival d’Ile de France w Paryżu, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Misteria Paschalia, Sommerfestspiele w Bregenz, ISCM World Music Days w Wiedniu i we Wrocławiu, Musikfestival Landschaft Westfalen w Münster, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „New Sounds” w Canterbury i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Aksamitna Kurtyna 2” we Lwowie.
Camerata Silesia współpracowała z wieloma sławami sceny muzycznej, m.in. z Emmą Kirkby i Barbarą Schlick podczas koncertów w Polsce i Niemczech, z Wiener Symphoniker, London Philharmonic Orchestra, Hofkapelle München, Akademie für Alte Musik Berlin, London Baroque, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Aukso – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, a także Sinfonią Varsovią.
Festiwalowe prezentacje zespołu wzbudziły zainteresowanie ze strony wielu kompozytorów. Camerata Silesia dokonała prawykonań kilkuset utworów, niejednokrotnie pisanych specjalnie dla zespołu i Anny Szostak oraz im dedykowanych, m.in. takich kompozytorów, jak Krzysztof Baculewski, Régis Campo, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Krzysztof Knittel, Zygmunt Krauze, Stanisław Krupowicz, Zbigniew Preisner, Bogusław Schaeffer, Witold Szalonek, Paweł Szymański czy Agata Zubel. Poziom pracy zespołu na niwie międzynarodowej docenił również Krzysztof Penderecki, którego Pasję Łukaszową, Polskie Requiem i Siedem Bram Jerozolimy Camerata Silesia współwykonywała pod ręką kompozytora wielokrotnie m.in. w Münster, Krakowie i Hamburgu. W roku 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji K. Pendereckiego w reżyserii G. Jarzyny. W 2017 roku chór wykonywał to samo dzieło w Londynie razem z London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Vladimira Jurowskiego.
Zespół działa pod patronatem Urzędu Miasta Katowice. W 2003 roku został laureatem Nagrody Prezydenta Katowic w Dziedzinie Kultury. Dnia 1 marca 2004 roku uchwałą Rady Miasta Katowice Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" otrzymał status Instytucji Kultury.