Przejdź do głównej treści

Cantate Deo - Koszaliński Chór

Cantate Deo - Koszaliński Chór

Koszaliński Chór „Cantate Deo” powstał jako Katedralny Chór Chłopięcy "Cantate Deo" na przełomie lat 1989/1990 z inicjatywy Kardynała Ignacego Jeża, przy zaangażowaniu księdza dr Jana Turkiela, państwa Barbary i Józefa Niekraszów oraz Andrzeja Cwojdzińskiego na przełomie lat 1989 i 1990 przy katedrze koszalińskiej. Andrzej Cwojdziński stworzył dla chóru wiele utworów, od Pater Noster przez pieśni maryjne, Małą Kantatę "Rycerz Królowej" (do słów ks. H. Romanika) po Suitę Kolęd.
Pierwszy skład chóru stanowiła grupa około 40 chłopców z Koszalina i okolic, w wieku 6-11 lat. Aktualnie chór stanowi 50 chłopców plus grupa początkująca. Jako dyrygenci z chórzystami pracowały: Dorota Bdzikot, Beata Brzezińska, Brygida Lis, Ewa Szereda, w latach 1995-2001 Waleria Żuławnik, Olena Shadrina. Obecnie chór prowadzi Przemysław Pałka. Akompaniatorką w latach 2000 - 2003 była Dorota Kuryło. Obecnie akompaniatorką chóru jest Jadwiga Peka.
Repertuar chóru stanowią pieśni sakralne twórców od Wacława z Szamotuł, Wincentego z Kielc, F. Nowowiejskiego do J. Świdra, H. M. Góreckiego, A. Koszewskiego, T. Klonowskiego, M. Sawy i A.Cwojdzińskiego. Chór wykonuje też pieśni takich klasyków, jak: W.A. Mozart, J. Haydn, A. Bruckner, J.S. Bach, G. Bizet, F. Schubert, L. van Beethoven, St. Moniuszko, C. Orff, G. Gershwin, J. Strauss, A. Vivaldi, G.Verdi. Udział chóru w kongresach międzynarodowych "Pueri Cantores" (Salzburg 1996, Barcelona 1998, Rzym 1999, Moskwa 2001) wymaga opanowania utworów w kilku językach, zgodnie z wymaganiami organizatorów.
W czasie dwunastoletniego istnienia chór uczestniczył w koncertach i festiwalach w kraju i poza jego granicami. Już w maju 1991roku chłopcy śpiewali w kolońskiej katedrze, Schönenbergu, Neun, Kirchen i Berlinie. Również w czerwcu 1991roku chór brał udział w uroczystościach związanych z przybyciem Ojca Świętego do Koszalina. W lipcu 1993 chór przebywał w zagłębiu Ruhry: Altena - Eringsen z udanymi występami. Zaszczytem była możliwość zaśpiewania w Katedrze Münster. W sierpniu 1995 roku "Cantate Deo" wyjechał do Włoch, gdzie dwukrotnie spotkał się z Ojcem Świętym - podczas audiencji generalnej oraz prywatnie w Castel Gandolfo. W lipcu 1996 roku chór wyjechał do Salzburga w Austrii na XXVIII Międzynarodowy Kongres Pueri Cantores, podczas którego w katedrze salzburgskiej uczestniczył wspólnie z 122 chórami, 7000 śpiewakami w wykonaniu mszy A. Brucknera. W sierpniu 1997 roku na zaproszenie Dekanatu Paderborn w Niemczech, "Koszalińskie słowiki" wraz z Biskupem Marianem Gołębiewskim uczestniczyły w uroczystościach "Liborianum" dając 6 koncertów. W tym czasie Paderborn odwiedziło milion pielgrzymów z całego świata. W lipcu 1998 roku chór wyjechał na XXIX Światowy Kongres "Pueri Cantores" do Barcelony. Prosto z Hiszpanii koszalińscy śpiewacy pojechali do Paryża na I Międzynarodowy Kongres Federacji Chórów Słowiańskich . Wystąpił razem z pięcioma chórami rosyjskimi i jednym ukraińskim. Udział w kolejnym XXX Festiwalu "Pueri Cantores" w grudniu 1999 roku w Rzymie poprzedziły koncerty Chóru w polskich kościołach w stolicy Włoch. W lipcu 2000 roku chór wyjechał na I Światową Olimpiadę Chóralną do Linz w Austrii, gdzie konkurował w kategorii chórów chłopięcych prezentując utwory: M. Sawy - Laudate, Z. Kodaya - Stabat Mater, J. Świdra - Czego chcesz od nas Panie i A. Vivaldiego - Glorię D-dur, zdobywając SREBRNY DYPLOM. W 2001roku Chór wyjechał na tourne po Ukrainie, Rosji i Litwie. Występował w Kijowie, Żytomierzu, Dowbyszu, Lwowie, Moskwie i Wilnie. W 2002 roku brał udział w II Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Busan w Korei Południowej. Wyśpiewał tam BRĄZOWY DYPLOM. Obecnie Cantate Deo szykuje się do III Olimpiady Chóralnej, która odbędzie się w Bremen (Niemcy).
Chór organizuje w kościołach Pomorza Środkowego szereg występów z cyklu: "Muzyka w kościołach Koszalina i Pomorza", mających na celu szerzenie kultury i umuzykalnianie społeczeństwa.
Brał również udział w polskich znaczących imprezach, mianowicie: Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej w Łodzi (1993, 1994, 1995) - w latach 1993 i 1994 zdobywał I miejsce, Cecyliadzie w Policach (1994 i 1995), Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii (1996), I Krajowym Kongresie Pueri Cantores w Tarnowie (1997), II Krajowym Kongresie Pueri Cantores w Krakowie (2000), VII Światowym Festiwalu Chórów Chłopięcych w Poznaniu (2001), Fesiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2002) oraz III Krajowym Kongresie Pueri Cantores w Poznaniu (2003).
Od 1997 roku chór "Cantate Deo" organizuje koncerty "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" , które odbywają się w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. W 2002 roku chór zaczął organizować również koncerty charytatywne pod hasłem "Spieszmy się kochać ludzi...", z których całkowity dochód przekazywany jest na koszalińskie Hospicjum (koncerty odbywają się w kwietniu). Również w 2002 roku Cantate Deo zainicjował nowy coroczny cykl koncertów pod hasłem: "Koszalińskie Święto Pieśni". Celem tych koncertów jest umuzykalnianie mieszkańców Koszalina i okolic (koncerty odbywają się w czerwcu).
W dniu 9 kwietnia 2005 roku zespół obchodził 15-lecie swojego istnienia. Podczas Jubileuszowego Koncertu wystąpił gościnnie „Utreia Gospel Choir” z Kristianstad ze Szwecji oraz Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej. Wykonano Mszę Koronacyjną W.A. Mozarta oraz Rara Si Janusza Stalmierskiego.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry