Przejdź do głównej treści

Chór Akademii Medycznej w Gdańsku im. Tadeusza Tylewskiego

Chór Akademii Medycznej w Gdańsku im. Tadeusza Tylewskiego

Dyrygent i dyrektor artystyczny: Jerzy Szarafiński

Chór Akademii Medycznej w Gdańsku, który w roku 2006 obchodził będzie Jubileusz 60-lecia swojego istnienia jest jednym z najstarszych i najbardziej utytułowanych akademickich chórów w Polsce. Zainicjowany w roku 1945 przez Pawła Kuklinskiego oraz kilkunastu studentów gdańskiej Akademii Lekarskiej zespół wokalny zamanifestował swoje istnienie wykonaniem Gaudeamus igitur na inauguracji roku akademickiego 1945/1946 - 2 lutego 1946 roku. W 1947 roku kierownictwo artystyczne objął Tadeusz Tylewski, gdańszczanin, działacz Polonii Gdańskiej w okresie międzywojennym, wybitny muzyk, kompozytor, chórmistrz i pedagog. Nagła śmierć dyrygenta 29 kwietnia 1959 roku podczas koncertu, zamknęła pierwszy etap działalnosci zespołu. Od tego czasu, decyzją zarządu, chór nosi imię tego zasłużonego Polaka. Następni dyrygenci, Leon Snarski i Ireneusz Łukaszewski doprowadzili zespół do chóralnej czołówki europejskiej. Kolejnymi dyrygentami byli: Jan Łukaszewski, Henryk Czyżewski, Elżbieta Hawryluk, Dariusz Ciotucha. Od roku 1988 kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej - Jerzy Szarafiński.
W okresie 50-letniej działalnosci Chór AMG był wielokrotnie laureatem czołowych nagród na licznych polskich i zagranicznych konkursach oraz festiwalach chóralnych, m.in. w Knokke (Belgia), Middlesbrough (Anglia), Cork (Irlandia), Arezzo (Wlochy), Spittal an der Drau (Austria), Warna (Bulgaria), Tolosa (Hiszpania). Ostatnie sukcesy zespołu to zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej im. Ks. Ormińskiego w Rumii (1998), zdobycie I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (2000) oraz zdobycie Złotego Dyplomu i Złotego Pucharu z II lokata w kategorii chórów mieszanych, Srebrnego Dyplomu w kategorii "Muzyka ludowa" i Krysztalowego Pucharu za I miejsce w kategorii "Hołd Thomasowi Morley'owi" na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademickich "IFAS 2002" w Pardubicach, "Europa Cantat" w Barcelonie 2003. Na IV Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Xiamen 2006 w Chinach zdobył Złoty Medal w kategorii Mieszany Chór Kameralny i Srebrny Medal w kategorii Musica Sacra. Dodatkowo w rundzie pierwszej konkursu otrzymał Złoty Dyplom w kategorii Mieszany Chór Kameralny, Złoty Dyplom z wyróżnieniem dla najlepszego chóru w kategorii Musica Sacra oraz najwyższy Srebrny Dyplom w kategori Gospel & Spirituals.
Nieprzerwanie od 58 lat Chór Akademii Medycznej w Gdańsku reprezentuje swoją Alma Mater oraz gdańskie środowisko muzyczne w kraju i poza jego granicami.
Chór koncertowal 26 krajach, jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Filipiny, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Jugosławia, Kanada, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Rumunia, Republika San Marino, Szwecja, Szwajcaria, USA, Włochy, Watykan, Wielka Brytania.
Oprócz programów muzyki a cappella, zawierajacych utwory kompozytorów polskich oraz obcych reprezentujacych różne style muzyczne i epoki, wykonuje również muzykę Gospel z towarzyszeniem zespołu muzycznego oraz muzykę oratoryjną m.in.: Bacha, Haendla, Haydna, Mozarta, Beethovena, Brucknera, Verdiego, Rossiniego, Dvoraka, Sibeliusa, Orffa, Gounoda, współpracując z instytucjami kulturalnymi regionu gdańskiego, głównie z Państwową Filharmonią Baltycką, a także z Filharmonią Olsztyńską oraz Filharmonią Koszalińską.
Za dotychczasową działalność artystyczną chór AMG został odznaczony przez Polski Związek Chów i Orkiestr Złotą oznaką Honorową z Laurem.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry