Przejdź do głównej treści

Collegium Vocale Bydgoszcz - Zespół Muzyki Dawnej

Collegium Vocale Bydgoszcz - Zespół Muzyki Dawnej

  • Patrycja Cywińska-Gacka - sopran
  • Janusz Cabała - kontratenor
  • Michał Zieliński - tenor
  • Roman Fijałkowski - bas

Zespół muzyki dawnej Collegium Vocale Bydgoszcz działa od 1992 roku. Jego repertuar obejmuje msze, motety, pieśni religijne oraz madrygały i pieśni świeckie kompozytorów europejskich (XIII-XVII w.). Zespół wystąpił między innymi na festiwalach muzyki dawnej w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze, Brzegu Dolnym, Lublinie i Bydgoszczy oraz za granicą - w Niemczech, Danii, Szwecji i na Białorusi. Collegium Vocale współpracuje z poznańskim lutnistą Henrykiem Kasperczakiem oraz zespołami instrumentalnymi: Capella Bydgostiensis i Ars Nova, z którymi wspólnie koncertuje w repertuarze dzieł średniowiecza i renesansu, m.in.: Msza Notre Dame Guillaume'a de Machaut, Cantigas de Santa Maria Alfonso el Sabio, Rondeaux Adama de la Halle, staropolskie kolędy, polskie pieśni pasyjne, madrygały i chansons kompozytorów europejskich.
Zespół ma w swoim dorobku liczne nagrania dla Polskiego Radia, jak również dla Telewizji Polskiej, a za nagranie płyty kompaktowej z pieśniami i motetami Wacława z Szamotuł oraz Missa Paschalis Marcina Leopolity (DUX 0248) otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej - "Fryderyk 2001".
W skład Collegium Vocale wchodzi czterech bydgoskich artystów, którzy - z inspiracji nieodżałowanego działacza muzyki dawnej Wiesława Liseckiego i dzięki pomocy Filharmonii Pomorskiej - stworzyli jeden z niewielu zespołów wokalnych specjalizujących się w wykonawstwie religijnej i świeckiej muzyki średniowiecza i renesansu.

Dyskografia zespołu:

  • Wacław z Szamotuł – pieśni i motety, Marcin Leopolita – Missa paschalis – DUX 0248 (2001)

  • Jezusa Judasz przedał – polskie pieśni pasyjne (nagrana wspólnie z zespołem Ars Nova oraz z udziałem Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej i Mariusza Gebla) – DUX 0469 (2004)

  • Bonjour, mon cœur (renesansowe madrygały i chansons kompozytorów europejskich, nagrana z udziałem lutnisty Henryka Kasperczaka) – CVB 001 (2006)

  • Impresje (renesansowe madrygały w opracowaniu Michała Zielińskiego na kwartet wokalny i kwartet smyczkowy; nagrana z udziałem Kwartetu Pomorskiego) – CVB 002 (2007)
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry