Concerto Polacco to grupa muzyków skupionych wokół klawesynisty i organisty Marka Toporowskiego, specjalizujących się w stylowym wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku na dawnych instrumentach. Działająca od 1991 roku mała formacja kameralna (4-6 osób) osiągnęła z czasem rozmiary małej orkiestry, co umożliwiło realizację większych zamierzeń. Jeszcze w małym składzie Concerto Polacco otrzymało III nagrodę na konkursie muzyki dawnej w Melku (Austria) w 1993 roku.
Obecnie zespół występuje najczęściej jako rozbudowana orkiestra barokowa, często uczestnicząca w wykonaniu dzieł muzyki oratoryjno-kantatowej. Ważnym elementem działalności Concerto Polacco jest również prezentacja muzyki staropolskiej.
Zespół koncertował w Polsce, Niemczech, Rosji, Białorusi i Ukrainie, nagrał wiele płyt kompaktowych (Polska muzyka religijna XVII w. - w większości utwory wykonane po raz pierwszy w czasach współczesnych m. in. opera omnia Macieja Wronowicza, utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego wspólnie z zespołami Cantus Firmus oraz Resonans con Tutti, pierwsze w Polsce nagranie muzyki Zieleńskiego z udziałem dawnych instrumentów z chórem Camerata Silesia). Pierwsza z tych płyt była w 1996 roku nominowana do nagrody "Fryderyka". W 1995 roku Concerto Polacco zarejestrowało komplet sonat kościelnych Mozarta dla telewizji holenderskiej. W 1999 roku wraz z Alsfeder Vokalensemble orkiestra nagrała utwory Haendla dla wytwórni Naxos, a w 2000 roku pod kierunkiem francuskiego dyrygenta Didiera Talpain 6 symfonii hamburskich na smyczki C. Ph. E. Bacha dla BNL. Płyta Dzieła wokalno-instrumentalne Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, nagrana z udziałem zespołu przez Polskie Radio, uzyskała nominację do nagrody "Fryderyka" za rok 2002.
Concerto Polacco dokonało również szeregu nagrań dla polskiego radia. W grudniu 1996, w lutym 1999, oraz w grudniu 2001 zespół reprezentował Warszawę w cyklu transmisji radiowych w ramach Dnia Specjalnego Euroradia.
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 785 370 000
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.