Skip to main content

Consortium Sedinum - Kapela Dworska

Consortium Sedinum - Kapela Dworska

Kierownik artystyczny - Urszula Stawicka

Kapela dworska „Consortium Sedinum” powstała w 2000 roku w Szczecinie. Zespół jest jedyną profesjonalną formacją muzyki dawnej na Pomorzu Zachodnim. Nadrzędnym celem „Consortium Sedinum” jest powrót do tradycji muzycznych dawnego Szczecina.
Działalność zespołu stanowi kontynuację dorobku twórczego Uniwersyteckiej Orkiestry Barokowej „Consortium Iagellonicum” działającej w latach 1993-2000 przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tworzą go artyści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki z zachowaniem ówczesnej praktyki wykonawczej.
Inicjatorem i kierownikiem artystycznym zespołu jest organistka i klawesynistka Urszula Stawicka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej.
„Consortium Sedinum” wykonuje muzykę od renesansu po klasycyzm na instrumentach historycznych, sięgając często po utwory mało znane, współcześnie nie publikowane i niedawno odkryte. Szczególne miejsce w repertuarze zespołu zajmują dzieła kompozytorów związanych z dworem Gryfitów (Książąt pomorskich) oraz kompozycje szczecińskiej szkoły kantatowej. Niekonwencjonalne formy prezentacji muzycznych zespół przedstawia w swoich programach w cyklu koncertowym Muzyka na dworach Europy, Regaty Barokowe łącząc muzykę dawną z tańcem historycznym i śpiewem. Barwne widowiska tematycznie związane z najważniejszymi ośrodkami rozwoju europejskiej sztuki dworskiej zyskały popularność wśród publiczności w kraju i za granicą, stale prezentowane są w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz w Willi Decjusza w Krakowie.
Zespół współpracuje z wybitnymi solistami (Alison Pearce, Kataryna Wiwer, Igor Cecocho) oraz zespołami - A Cappella Leopolis ze Lwowa, Baletem Dworskim Cracovia Danza. Z powodzeniem bierze udział w licznych koncertach oraz festiwalach muzyki dawnej w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Austria, Francja, Ukraina).
"Consortium Sedinum" jest jednym z gospodarzy Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej odbywającego się od 2004 roku w Szczecinie.
Od 2006 roku zespół bierze udział w projekcie fonograficzno-koncertowym Stowarzyszenia Jasnogórskiego – Musica Claromontana. Nagrał płytę z dziełami kompozytorów jasnogórskich – D. Nuna i W. Neumanna pod dyr. Pawła Osuchowskiego oraz odbył trasę koncertową prezentującą te dzieła w Polsce i na Ukrainie. Album z cyklu Vitae Pomeranorum Zaginiony Świat Muzyki Pomorskiej, na którym znajdą się premierowe nagrania muzyki kameralnej kompozytorów pomorskich XVII w. powstał z okazji 15 -lecia Consortium Sedinum dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasto Szczecin.

 

aktualizacja: wrzesień 2016 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry