Przejdź do głównej treści

Distango - Międzynarodowy Kwintet

Distango - Międzynarodowy Kwintet

Skład zespołu:
  • Marko Hatlak (Słowenia) - akordeon
  • Bálint Perjési (Węgry/Francja) - skrzypce
  • Mladen Bucić (Słowenia/Chorwacja) - gitara
  • Henning Ruhe (Niemcy) - fortepian
  • Witold Moszyński (Polska) - kontrabas
Kwintet Distango powstał w 2000 roku. Zrodził się ze wspólnej fascynacji muzyką mistrza, ojca formy Tango Nuevo - Astora Piazzolli. Zauroczenie nią związało ze sobą młodych muzyków z pięciu krajów (Francja, Niemcy, Polska, Słowenia, Węgry), których życiowe i muzyczne drogi skrzyżowały się w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze.
Distango ma już na swym koncie wiele występów na terenie Niemiec, Słowenii, Francji (m.in. w Théâtre des Feuillants w Dijon), Węgier, Austrii, Włoch, a także Polski. Jeden z ważniejszych koncertów odbył się w Sali Marmurowej I Programu Radia Węgierskiego w Budapeszcie. Był on transmitowany na żywo przez Radio Bartok i w globalnej sieci internet.
Nazwa zespołu przypomina francuskie słowo distangué - wyróżniający się, wyszukany, wyśmienity, zachwycający. "Dis" jako dysonans, nierówność, zachwianie równowagi w muzyce, które jednak prowadzi do nowej harmonii i uzasadnia jej istnienie, lecz także „Dis” jako dystans, odległość, napięcie i przyciąganie między tancerzami tango, między publicznością i artystą, między muzykami Distango, mieszkającymi w różnych miastach Europy.
Na przełomie sierpnia i września 2001 roku zespół odbył miesięczne tournee po Słowenii występując z koncertami w ponad 10 miastach. Niezwykle gorące przyjęcie przez słoweńską publiczność zaowocowało zaproszeniami na kolejne edycje festiwali w roku 2002. Chcąc uczcić dziesięciolecie śmierci mistrza Astora Piazzolli drugie tournee po Słowenii ci młodzi muzycy rozpoczęli dnia 4 lipca 2002. Objęło ono 15 koncertów. Już tradycyjnie latem 2003 odbyło się III. Slowenija-Tournee. Siedemnaście koncertów, znakomite recenzje w prasie, spotkania z własną publicznością, występ w najpopularniejszym programie kulturalnym I. Programu Radia Słoweńskiego, występy telewizyjne, zaproszenia na kolejne koncerty - to najkrótsza charakterystyka tej trasy. Wśród ważniejszych doświadczeń słoweńskich wymienić należy także nagranie przez Distango ścieżki dźwiękowej do filmu pt. Tango - 5.
Trasy koncertowe w Polsce:
Na przełomie marca i kwietnia 2003 roku Distango odbyło pierwszą trasę koncertową po Polsce. Premiera miała miejsce w Teatrze Muzycznym Studio Buffo w Warszawie. Publiczność przyjęła muzyków niesłychaną owacją na stojąco. Oprócz koncertów w Warszawie i Poznaniu Distango wystąpiło także w 1. Programie TVP (26 marca 2003), zaś 2 Program TVP emitował teledysk zespołu nagrany latem 2002 w Słowenii. Trasę koncertową w Polsce poprzedziły wywiady i emisje nagrań Distango w 1. Programie Polskiego Radia, Radiu Jazz i w innych rozgłośniach.
Druga trasa koncertowa w Polsce objęła występy w Toruniu, Poznaniu i Warszawie m.in. w słynnym klubie jazzowym Tygmont. Głównym jej jednak celem było nagranie pełnometrażowego albumu dla wydawnictwa DUX Recording Producers. Nagranie zrealizowano w Studiu Polskiego Radia w Warszawie. Na polskim rynku płyta pojawiła się w październiku 2003 roku.
Dnia 4 stycznia 2004 roku Distango zaprezentowało SHOW (muzyka, słowo, taniec, światło, zapach) w Teatrze Nowym w Warszawie w reżyserii Witolda Moszyńskiego, które było jednocześnie promocją wydanego w Polsce albumu zespołu. Koncert rejestrował 2. Program TVP. Wzięli w nim także udział: aktorka Joanna Koroniewska, skrzypaczka Ewa Moszyńska, tancerze Agnieszka Herbich i Piotr Woźniak. Koncert ten został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i bardzo wysoko oceniony przez krytyków muzycznych.

"[...] Distango stało się już rewelacją w kilku krajach europejskich. Owacja po warszawskim występie nie pozwala wątpić, że może stać się sensacją światową."
Rakietowe tango, "Życie Warszawy" z dn. 9 stycznia 2004

„Wiosną tego roku Distango zagrało w Teatrze Muzycznym Studio Buffo w Warszawie. Zachwycona publiczność dając owację na stojąco, nie pozwoliła zejść muzykom ze sceny bez zagrania trzech bisów. Oprócz koncertów w Warszawie i Poznaniu Distango wystąpiło także w TVP i wielu rozgłośniach radiowych. Recenzenci podkreślają, że kwintet wyróżnia spośród innych zespołów sięgających do tego rodzaju muzyki dbałość o odtworzenie nastroju i niezapomnianego brzmienia Piazzolli.”
Janusz Milanowski - "Gazeta Wyborcza" z dn. 20 sierpnia 2003
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry