Biuro Koncertowe - tel. (+48) 55 237 47 45, 55 237 47 51
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Elbląska Orkiestra Kameralna została powołana w październiku 2007 roku. Muzykami Orkiestry są młodzi i utalentowani absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej, w dużej części zaczynający edukację w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu – laureaci wielu konkursów solowych i kameralnych. Soliści i dyrygenci współpracujący z Orkiestrą są artystami uznanymi w Polsce i za granicą, to między innymi: Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Mysiński, Wiesław Kwaśny, José Maria Florêncio, Massimiliano Caldi, Marek Moś, Kai Bumann, Michał Nesterowicz, a także Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Bartosz Bryła, Agata Szymczewska, Soyoung Yoon, Beata Bilińska, Piotr Pławner, Marcin Zdunik, Robert Kabara, Łukasz Długosz, Adam Klocek i Zbigniew Pilch.
Repertuar Elbląskiej Orkiestry Kameralnej obejmuje dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku – od A. Corellego po kompozycje Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Orkiestra uczestniczyła w wielu wydarzeniach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej, najważniejsze to widowisko „Adventus lucis”, realizowane przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 39. rocznicy Grudnia 70, Festiwal Muzyki Sakralnej w Gdyni (2009, 2010 i 2011), koncert z okazji Beatyfikacji Jana Pawła II, podczas którego wykonana została Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha, XXXVII Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” – koncert „Biała Lokomotywa” realizowany przez TVP 2 i TVP Kultura oraz Dni Warmii i Mazur w Obwodzie Kaliningradzkim.
Zespół swoją działalnością nawiązuje również do bogatej twórczości muzycznej dawnego Elbląga, kontynuując tradycje miejskich muzyków z pierwszej połowy XX wieku. Interesującym wydarzeniem artystycznym było odnalezienie, opracowanie i wykonanie (w listopadzie 2011 roku) dzieła elbląskiego, XIX-wiecznego kompozytora Johanna Benjamina Großa, co spotkało się z dużym uznaniem melomanów.
Za swą działalność artystyczną Elbląska Orkiestra Kameralna została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Elbląga (2009) i Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2010).
W 2011 roku ukazała się pierwsza płyta Elbląskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem Łukasza Długosza, jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji, oraz flecistki Agaty Kielar-Długosz. Na płycie znalazły się utwory Saverio Mercadante Koncert e-moll na flet i orkiestrę kameralną, Franza Dopplera Duettino Hongrois op. 36 na dwa flety i orkiestrę smyczkową, Andante i Rondo na dwa flety i orkiestrę kameralną oraz Mieczysława Karłowicza Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2.
aktualizacja: październik 2012