Przejdź do głównej treści

Floripari – Muzycy Wawelscy

Floripari – Muzycy Wawelscy

Stały skład zespołu:
  • Joanna Trafas – sopran
  • Maria Klich – sopran, lira korbowa
  • Justyna Grabowska – klawesyn, wirginał
  • Mateusz Kowalski – viola da gamba
  • Aleksander Tomczyk – renesansowe i barokowe instrumenty dęte i perkusyjne; kierownictwo artystyczne

Zespół powstał w 1994 roku. Jednym z jego współzałożycieli jest Aleksander Tomczyk, który do dzisiejszego dnia pełni rolę kierownika artystycznego i stanowi oś zespołu. Ideą muzyków jest przybliżanie i prezentowanie polskiej, dawnej sztuki muzycznej. Zespół wykonuje muzykę na instrumentach historycznych z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych, jak również w duchu licentia poetica, czego wyrazem są interpretacje inspirowane muzyką ludową i orientalną. Od początku swojej działalności Floripari bardzo aktywnie koncertuje w kraju i za granicą.

Przeszło 20 lat temu zespół związał swoją działalność z Zamkiem Królewskim na Wawelu, przywracając tradycje muzyczne dworu królewskiego i muzycznych kapel sprzed wieków. Będąc muzyczną wizytówką tego szczególnego miejsca, zespół występował dla wielu ważnych osobistości i koronowanych głów składających wizyty na wawelskim wzgórzu, m.in.: prezydenta Portugalii, króla Malezji, królowej Szwecji, przedstawicieli NATO, rządu Norwegii, księcia Monako i innych.

Promując polską kulturę, artyści odbyli wiele zagranicznych tras koncertowych. Działania Floripari były wielokrotnie wspierane przez Instytut Adama Mickiewicza – jedną z głównych instytucji promujących rodzimą kulturę na świecie.

W ostatnich latach dużą wagę w historii zespołu miały występy na: Blackwood River Chamber Festiwal (Australia Zachodnia, 2012), 51 Międzynarodowym Festiwalu w Łańcucie (2012), Stour Festival of Music (Anglia, 2010), a także na Festiwalu Kolory Polski, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej Ars Antiqua Europae In Via Gothica (Słowacja), XVIII Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, Festivalul de Muzica Veche (Bukareszt), Festiwalu Muzyki Niezwykłej (Kraków, 2017) oraz koncerty podczas gali Nagrody Pro Publico Bono (Rzym, Kraków) i w ramach obchodów Europejskiego Miasta Kultury w Wilnie.

Artyści uczestniczyli w licznych kursach interpretacji muzyki dawnej. Szczególną wagę miały stypendia prestiżowej DISS Dartington oraz The David Reichenberg Trust w Anglii (1993-1995) i wiążące się z nimi kontakty z artystami takiej miary, jak Paul Goodwin, Emma Kirkby czy Anthony Rooley. Od tamtej pory skład zespołu ewoluował, instrumentarium się poszerzyło, a poszczególni muzycy nie zaprzestają starań i stale poszerzają swoje artystyczne kwalifikacje.

Muzycy Wawelscy dokonali wielu nagrań. Na szczególną uwagę zasługują: płyta Kędykolwiek teraz jesteś. Liryka miłosna dworów europejskich XVI I XVII w. (1995), płyta Auditum de coelis. Jasnogórskie muzykalia, która inicjuje cykl prezentujący nieznaną polską muzykę dawną (2001), Jasnogórska Muzyka na Boże Narodzenie (2005) oraz Muzyczne Pocztówki z dawnej Polski (2012). Rok 2016 zaowocował płytą-śpiewnikiem z Cantigas de Santa Maria, które po raz pierwszy zostały wykonane w języku polskim.

Muzycy Floripari od lat zajmują się pracami badawczymi nad nieznanymi polskimi muzykaliami dawnych wieków. Od 2006 roku zespół współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Rakowskiej oraz Zespołem Pałacowym w Kurozwękach. Bada i wykonuje muzyczną spuściznę Braci Polskich i Kapeli Rakowskiej. Owocem są coroczne koncerty w cyklu „Muzyczne perły dawnego Rakowa" oraz nagrania płytowe.

Istotnym wymiarem aktywności Floripari jest działalność edukacyjna. Zespół bierze udział w koncertach dla najmłodszych, grając i opowiadając o historii Polski i kulturze dawnych wieków – instrumentach, obyczajach i modzie. Floripari ma na swoim koncie występy dla dzieci m.in. w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz współpracę z Działem Edukacji Filharmonii Krakowskiej.

aktualizacja: 2019 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry